Adezyon ve Kohezyon Kuvvetleri Nedir?

Adezyon ve Kohezyon kuvvet nedir? Adezyon ve kohezyon kuvvet özellikleri nelerdir?

Adezyon ve Kohezyon Kuvvetleri

İnce bir cam boru içinde su yükselirken nasıl oluyor da içbükey bir görünüme sahip oluyor? Su ve cam arasında oluşan çekim sonucunda su cam boru içinde kendiliğinden yükselir, bu olaya Kapilarite (Kılcallık Olayı) denir. Kapilerite üzerine etki eden iki kuvvet vardır. Bunlar:

  • Kohezyon kuvvetleri
  • Adhezyon kuvvetleri

Kohezyon Kuvvetleri

Kohezyon kuvvetleri, benzer moleküller arasında gerçekleşen çekim kuvvetleridir.

Adhezyon Kuvvetleri

Farklı çekim kuvvetleri arasında ki çekim kuvvetine Adhezyon kuvvetleri denir. Eğer adhezyon kuvvetleri yeterince büyükse sıvı cam boru içinde kendiliğinden yükselir.

Su ile cam arasındaki adhezyon kuvvetleri suyun kohezyon kuvvetlerinden büyük olduğundan su mümkün olan en büyük alana yayılır. Dolayısıyla suyun yüzeyi iç bükey bir görünüme sahip olur. Aynı koşullarda cıva atomları arasındaki kohezyon kuvvetleri adhezyon kuvvetlerinden daha kuvvetli olduklarından cıva cam yüzeyle bağlantısını azaltacak şekilde yayılır ve dış bükey bir görünüme sahip olur. Ayrıca bir yüzeyin ıslanması olayı da adhezyon ve kohezyon kuvvetleri ile açıklanabilir. Su molekülleri arasındaki kohezyon kuvvetleri bazı yüzeylerde yüzeyle su molekülleri arasında ki adhezyon kuvvetlerinden daha kuvvetli olursa o yüzey ıslanmaz. Fakata kağıt gibi yüzeylerde yüzeyle su molekülleri arasında ki adhezyon kuvvetleri kohezyon kuvvetlerinden daha kuvvetli olursa yüzey ıslanır.

Gelen Aramalar: kohezyon nedir,adezyon nedir,adezyon ve kohezyon nedir,kohezyon ve adezyon nedir,kohezyon ve adezyon,adezyon kohezyon,adezyon kohezyon nedir,adezyon kuvveti,adezyon kuvveti nedir,adezyon ve kohezyon

Tags: ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli