Atilla İlhan Hakkında Bilgi | Eserleri

Atilla İlhan hakkında bilgiler, Atilla İlhan eserleri, Atilla İlhan hayatı, Atilla İlhan kimdir?

Atilla İlhan

Atilla İlhan Kısa Hayatı

Attilâ İlhan (15 Haziran 1925 – 11 Ekim 2005), Türk şair, romancı, deneme yazarı, gazeteci, senarist ve eleştirmen. Aydın çalışmalarıyla Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları olmuştur. Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan’ın ağabeyidir.

Attilâ İlhan ilk kalp krizini 1985 yılında geçirdi. Bu tarihten sonra kardiyolojik sorunları devam eden İlhan’ın 2004′ten itibaren sağlık durumu daha da bozuldu. 11 Ekim 2005′te İstanbul’daki evinde geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu hayata veda ettiğinde 80 yaşındaydı.

Edebi Kişiliği | Özelliği

1952-1956 yıllarında çıkardığı “Mavi” dergisinin etrafında toplanan sanat çıkar (Orhan Duru, Ferit Edgü) ile birlikte Garipçilere karşı çıkmış, şairane bir sanat anlayışının temsilcisi olmuş, “Maviciler” topluluğunu oluşturmuştur.

Daha sonra dergi, Özdemir Nutku’nun yönetimine geçmiş Atilla İlhan’ın savunduğu toplumsal gerçekçiliğin (sosyal realizm) sözcüsü olmuştur.

Şiire yeni bir ses düzeni, taşkın, coşkulu bir anlatım ve kendisine özgü bir duyarlılık getirmiştir.

Yapıtlarında toplumsal konulardan bireysel konulara kadar bir dizi konuyu kültürel doku zenginliği ile ele almıştır.

Bağımsızlık, adalet, eşitlik, özgürlük, barış, halkçılık gibi temaları evrensele yakın bir söylemle işlemiştir.

Türkiye’de Batılılaşma uğruna toplumdan kopan kişilerin bocalamalarını “Sokaktaki Adam” da ele almış “Zenciler Birbirine Benzemez”de de Avrupa’da komünist ve anti-komünist mültecilerle karşılaşan, hayal kırıklığına uğramış bir devrimciyi anlatmıştır.

Yazarın “olgunluk dönemi” diye tanımlayabilecek edebiyat süreci ise “Kurtlar Sofrası” romanıyla başlar.

ESERLERİ        

Şiir: Duvar, Sisler Bulvarı, Yağmur Kaçağı, Ben Sana Mecburum, Bela Çiçeği, Böyle Bir Sevmek, Elde Var Hüzün, Korkunun Krallığı, Ayrılık Sevdaya Dahil, Kimi Sevsem Sensin

Roman: Sokaktaki Adam, Kurtlar Sofrası, Sırtlan Payı, Yaraya Tuz Basmak, Bıçağın Ucu, Dersaadette Sabah Ezanları, O Karanlıkta Biz

Gezi Yazısı: Abbas Yolcu, Batı’nın Deli Gömleği

Senaryo: Kartallar Yüksek Uçar, Yarın Artık Bugündür, Yıldızlar Gece Büyür

Gelen Aramalar: Atilla ilhan kısaca hayatı,atilla ilhan hayatı kısaca,atilla ilhan hayatı kısa,atilla ilhan edebi kişiliği,atilla ilhanın hayatı kısaca,atilla ilhan kimdir kısaca hayatı

Tags: , , , ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli