Bacaklarda Şişlik Nasıl Tedavi Edilir? | Nedenleri

Bacaklarda şişlik nasıl tedavi edilir? Bacaklarda şişliğin nedenleri nelerdir?

Bacaklarda Şişlik

Bacakta şişlik birçok nedenden dolayı kaynaklanabilen ve toplumda sık karşılaşılan önemli bir sağlık problemidir. Bacakta şişliğin dahili birçok hastalıklarda örneğin, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi hastalıklardan kaynaklanması mümkündür. Ancak en tehlikeli ve en büyük önem taşıyan bacakta şişlik yapan neden damar hastalıklarıdır. Bu konuda belli başlı birkaç damar hastalığı öne çıkmaktadır. Bunlardan ilki, toplardamar tıkanıkları ya da toplardamar hastalıkları diğeri ise lenf ödem hastalığıdır.

Toplardamar hastalıkları en yaygın bacakta şişkinlik yapan nedendir. Bunların büyük bir bölümü varis şeklinde karşımıza çıkmakla beraber, daha önemlisi ve sinsisi ise toplardamarlarda oluşan tıkanıklardır. Hastalar genellikle yıllar evvel geçirmiş oldukları bir toplardamar iltihabı veya toplardamar pıhtısını takiben yıllar içerisinde yavaş yavaş bacaklarının şişliğini özellikle ayak bileğinin çevresinde küçük kılcal damar varislerinin oluşmaya başladığı, hastanın bacağındaki şişliği azaltmak için bacağını yukarıya kaldırmak zorunda kaldığı bir durumun sıklıkla tanımlamaya başlar. Bu durum giderek ilerler ve bir süre sonra eğer bu durum tek bacakta ise hastanın bir bacağı diğer bacağına göre kalın, hastanın ayak bileğinden başlayarak çok sayıda kahverengi mor lekeler, bacakta daha ileriki aşamalarda ise yaralar açılabilmektedir. Günümüzde böyle bacak şişkinliğiyle gelen hastaların temel yaklaşım tarzı, hastanın muayenesi beraberinde renkli Doppler ultrasonografi veya daha yukarda ki damarın, karın içindeki toplardamarları değerlendirebilmek içinse bilgisayar tomografi veya manyetik rezonansla sağlanan venografidir. Bu sayede toplardamar tıkanıklığı belirlendikten sonraki en önemli aşama toplardamarda tıkalı olan bölümlere stent yerleşmesidir. Ne yazık ki diğer tedavi yöntemleri bu kadar başarılı değildir. Ülkemizde ve birçok ülkede doktorlar bu tıkanıkların hale tedavi edilebildiği konusunda yeterli bilgiye sahip değillerdir ve bu nedenle birçok hasta bacağındaki bu şişlik ve yaralarla hayatlarını sürdürmek zorunda kalmaktadırlar. Oysa bunun tedavisi mümkündür. Stentle tedavi sağlandıktan sonra hastalar hiçbir sorun olmadan yaşamlarını rahat bir şekilde hiçbir kısıtlama olmadan yaşamlarını sürdürmeleri mümkün olabilecektir.

Gelen Aramalar: bacakta şişlik,bacaktaki şişlik nasıl iner,bacaklarda şişlik,bacak sisligi nasil gecer,bacaktaki ödem nasıl geçer,bacaklardaki şişlikler nasıl geçer,bacaklarda şişkinlik,bacak şişi nasıl iner,bacaklardaki şişkinlik nasıl geçer,bacak sislikleri

Tags:

Comments (2)

 

  1. dilek Öztürk says:

    Hamileyim ve balon gibi oldum 2 gunde cok aciyor bacaklarim ayaklarim yardimci olun lutfen doguma 1 ay kaldi

  2. Mehmet Yaşar ALSAY says:

    Eşim 58 yaşında 120 kg. Şeker hastası insülin kullanıyor. Tansiyonu var Hap kullanıyoruz. Bundan 4 sene evvel yürürken dizinin üzerine düşmesi sonucu son günlerde bacaklarında şişme meydana geldi. Bu konuda ne yapmamız gerekiyor?

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli