Bağımlılık Süreci Nasıl İşler?

Bağımlılık süreci nasıl işler?

Bağımlılık Süreci Nasıl İşler

Bağımlılık, kişide birdenbire gelişen bir durum değildir. Genellikle bağımlılık süreci, aşağıda kısaca açıklanan belirli aşamalardan oluşur. Bu aşamalar kişiden kişiye ve kullanılan maddenin türüne göre farklı zamanlarda tamamlanabilir. İnsanlar, genellikle bu sürecin hangi aşamasında olduklarını kestiremezler.

Deneme: Maddeyle ilk temas deneme amaçlıdır. Kimse bağımlı olmak için madde kullanmaya başlamaz. Bu aşamada özenti, merak, “hayır diyememek” ve “gruptan dışlanma korkusu” rol oynar. Kişi sosyal ilişkilerini maddeye ulaşabilecek şekilde düzenler. Maddeyi arama davranışının yoğunluğu bu süreçte giderek artar.

Sosyal Kullanım: Kişi, madde kullanımının kendi kontrolünde olduğunu ve istediği zaman bırakabileceğini düşünmektedir. Bu dönemde sosyal ortamlarda ve akranlarla birlikte madde kullanma sıklığı artar.

Kötüye Kullanım: Kişinin stresle başa çıkma, kaygı ve gerilimden kurtulma isteği maddeyi kullanma yoğunluğunu artırır. Artık madde kullanımı çeşitli davranış bozukluklarına ve yasal sorunlara yol açmaya başlar.

Bağımlılık: Bu aşamada kişi artık maddeye karşı tolerans geliştirmiştir. Yoksunluk belirtileri görünmeye başlanır. Hayat artık madde etrafında dönmeye başlar. Okul, aile ve diğer sosyal ilişkiler bozulur. Zarar vermesine rağmen madde kullanımı devam eder.

Gelen Aramalar: Bagımlılık surecı nasıl ısler,bağımlılık süreci,bağımlılık sürecinin aşamaları,bağımlılık süreci aşamaları

Comments (1)

 

  1. faibe says:

    iiiiiiiiii :)

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli