Boğaz Kanseri|Belirtileri|Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz kanseri, Boğaz kanseri belirtileri, Boğaz kanseri nasıl tedavi edilir?

Gırtlak Kanseri

Boğaz Kanseri

Boğaz kanseri; ağız, dudak, diş etleri, dil, yanak, damak, tonsiller, ve boğazda oluşan kötü huylu tümörler, boğaz kanserine neden olmaktadır.

Dünyada gün geçtikçe daha fazla yayılan bu kanser türü, erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. Fakat son yıllarda kadınlarda da görülme sıklığı gittikçe artmaktadır. Sigara ve alkol kullanımının artmasını boğaz kanseri nedenleri arasındadır.

Gırtlak Kanseri Belirtileri

  • Ses kısıklığı
  • Yutma zorluğu ve acı
  • Boyunuzda şişme

Sigara, puro veya pipo içenler içmeyenlere göre çok fazla risk taşırlar. Gırtlak kanseri 60 yaş civarında en sık görülür. Boğaz kanseri erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır.

Gırtlak Kanseri Önemi

Boğaz kanserlerinin çoğunda erken teşhisle tedavi olasılığı yüksektir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir. İhmal edilmesi sonucunda boğazın başka yerlerine ve hatta vücudun başka organlarına yayılabilir.

Gırtlak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Gırtlak kanserinin birkaç şekilde tedavi yöntemi vardır. Röntgen ışın tedavisi veya kanserli kısmın ameliyatıyla düzelebilir. Genelde, tümör laryynx’in (hançerin) çıkarılmasına gerek kalmadan çıkarılabilir.

Eğer gırtlağın bir bölümü çıkarılır ve siz de ses tellerinizi kaybederseniz ameliyatla sunu bir gırtlak (protez) yerleştirilebilir veya konuşma eğiticisi bir kişi size yeni bir konuşma yöntemi öğretebilir.

www.kadinlaricin.net

Gelen Aramalar: gırtlak kanseri belirtileri,bogazda tümör,bogaz kanseri belirtileri,gırtlak kanserinin belirtileri,boğaz kanseri belirtileri nelerdir,boğazda yağ bezi kanseri nedir,boğazda tümör belirtileri,bogazda kanse,boğaz tümörü,boğaz kanserinin belirtileri nelerdir

Tags: , , ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli