C Vitaminin Faydaları Nelerdir? Nelerde Bulunur?

C Vitaminin faydaları nelerdir? C vitamini nelerde bulunur? C Vitaminin eksikliğinin belirtileri nelerdir? Fazla C vitaminin Zararları Nelerdir?

c vitamini faydaları

C Vitamini Nedir?

C vitamini, askorbik asit olarak da bilinir, suda eritilebilen ve birçok görevi olan vitamindir.

C Vitamini Nelerde Bulunur?

C vitamini en çok sebze ve meyvelerde bulunur. Kuşburnunda, turunçgillerde, ıspanakta, domateste, çilekte C vitamini yüksek oranda bulunmaktadır. Beslenirken dikkat edilmesi gereken koşullar vardır. Örneğin: Portakal suyunu sıkıp, suyunu 1 ya da 2 saat sonra içersek yeterli oranda C vitamini alamayız. Bu sebeple meyve sularının hazır olanları çok fazla tavsiye edilmez. Çünkü hazır meyve sularından alınan vitaminlerin çoğu önemli olarak kayba uğramaktadır.

Yeşil yapraklı sebzeler az suda pişirilmeli ve vitaminin kaybolmaması için suda fazla bekletilmemeli. Uzun süre besinleri pişirmek C vitamini kaybına uğratır. C vitamini sıcaklığa dayanıklı olmadığı için C vitamini içeren besinler az pişmiş veya çiğ olarak tüketilmelidir.

Fazla C Vitaminin zararları Nelerdir?

  • Fazla C vitamini kullanımı kusma ve bulantı gibi mide sorunlarına yol açabilir.
  • Uzun süre yüksek miktarda C vitamini kullanımında böbrek taşı oluşabilir.
  • Vücutta depolanmadığı için karaciğer sorunlarına neden olmaz.

C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C vitamini vücutta depolanmaz, depolanmadığı için günlük sürekli olarak almamız gereken bir vitamindir. C vitamini kolajen yapıcı yapısı sayesinde tüm vücuda etki eder. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Antioksidan vitaminler, hastalıklara karşı bizi korur. Dolayısıyla kanserden, kalp hastalıklarından, diyabetten bizi koruyucu özelliği vardır.  C vitamini kansızlığı önlemede yardımcı olur. Anemiye karşı koruyucudur. Hava kirliliğinde mutlaka C vitamini alınması gerekir.  Besinlerle alınması yeterlidir. Fazla alınmasında sakınca yoktur. Diş eti sağlığı ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Göz sağlığı için yararlıdır. C vitamini, katarakt oluşumunu azaltır.  C vitamini, vücudumuz için gerekli olan düzenli alınması gereken bir vitamindir.

 

Gelen Aramalar: fazla c vitamini zararları,c vitamini zararları,c vitaminin zararlari,fazla c vitaminin zararları,fazla c vitamininin zararları,aşırı c vitamini zararları,fazla c vitamininin zararları nelerdir,c vitamini nelerde var,c vitamini,c vitamini nelerde bulunur

Tags: , , ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli