Coğrafi Keşifler Nelerdir? Nedenleri ve Sonuçları

Coğrafi keşifler nelerdir? Coğrafi keşiflerin nedenleri nelerdir? Coğrafi keşiflerin sonuçları nelerdir?

Coğrafi Keşifler

 

Coğrafi Keşifler

15 ve 16 yüzyıllarda Avrupa’da yeni yerler ve yolların bulunması için yapılan çalışmalardır. Coğrafi keşifler, ilk kez İspanya ve Portekizliler tarafından başlatıldı.

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri?

Coğrafi keşiflerin nedenleri şöyledir:

İpek ve Baharat yollarının Müslümanların eline geçmesi, Pusulanın geliştirilmesi, coğrafya ile ilgili bilgilerin gelişmesi, okyanuslara dayanıklı gemilerin yapılması, Hindistan’a ulaşmak.

Coğrafi Keşifler İle Yapılan Keşifler

Kristof Klombo 1492 yılında Amerika’yı keşfetti. 1507 yılında İtalyan denizci Ameriko Vespuçi buranın bir kıta olduğunu anlayarak kendi adını bu kıta’ya vermiştir.1487 yılında Bertalmi Diaz, Ümit Burnu’nu keşfederek Hindistan’a giden yolu buldu. Hindistan’a ilk ulaşan kişi ise Vasko dö Gama’dır.

Coğrafi Keşiflerin Sonuçları Nelerdir?

Coğrafi keşiflerin sonuçları şöyledir:

Yeni yollar ve kıtalar bulundu. Coğrafya ve dünya ile ilgili bilgiler gelişti. Rönesans’a zemin hazırlandı. Akdeniz limanları önemini yitirdi. Ticaret okyanuslara kaydı. Müslüman ülkeler İpek ve Baharat yollarının önemini yitirmesi üzerine fakirleşti. Yeni ülkelerden Avrupa’ya altın ve gümüş geldi. Skolastik düşünce zayıfladı. Kurulan yerlerden ispanya ve Portekiz büyük sömürge imparatorlukları kurdular.

Gelen Aramalar: coğrafi keşifler,çoğrafi keşiflerin nedenleri ve sonuçları,coğrafi keşifler nelerdir,COĞRAFİ KEŞİFLERİN SONUÇLARI,coğrafi keşifler nedenleri ve sonuçları,corafi keiflerin nedenleri,coğrafi keşifler ve sonuçları,cografi keşiflerin nedenleri

Tags: , , ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli