Çölyak Hastalığı Nedir?|Tedavisi|Belirtileri

Çölyak hastalığı nedir? Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir? Çölyak hastalığı tedavisi nasıldır.

Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı (Gluten), ince bağırsakların üst kısmında, mideye yakın olan kısmında bu toksik reaksiyonlara sebep olan proteinin adıdır.

Çölyaklı hastaları gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur

Glüten Hangi Gıdalarda Çok Bulunur?

  • Buğday
  • Arpa
  • Yulaf
  • Çavdar

Çölyak Hastalığının Belirtileri

Çölyak hastalığının belirtileri; başta ishal, karın ağrısı olmak üzere iki önemli belirtisi vardır. Bu uzun süre devam ettiği zaman halsizlik, yorgunluk, adale ağrıları zaman içerisinde kendini gösterir.

Çölyakta kalsiyum, folik asit, demir ve magnezyum gibi minerallerin eksikliğinden dolayı adale krampları görülebilir.

Çölyak Hastaları Neler Yiyebilir?

Çölyak hastaları, mısır unu, pirinç unu, soya fasulyesi ve patates gibi yiyecekleri tüketebilirler. Bu hastalar meyveleri rahatça yiyebilirler. Süt ürünlerini tüketebilirler. Ancak bu hastaların bir kısmında laktaz enzimini parçalayan maddelerin eksik olabileceği için eğer süt ürünlerini yedikleri zaman da rahatsız oluyorlarsa o zaman o formda da bir kısıtlama getirilebilir.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığı tanısı konulduktan sonra uyulması gereken tek tedavi yöntemi ise size uzman hekim tarafından önerilen gluten içermeyen besinlerle beslenmektir. Gluten, buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bu gıdalardan ömür boyu uzak durmak gereklidir.

Çölyaklı kişiler normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi maddeler gluten içermediği için rahatça tüketilebilir. Çölyak hastaları gluten unundan yememelidir.

Gelen Aramalar: çölyak hastaları neler yiyebilir,cölyak hastalari ne yer

Tags: , , , ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli