Çözünürlüğü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Çözünürlüğü etkileyen faktörler nelerdir?

Çözünürlüğü Etkileyen Faktörler

Sıcaklık, çözünürlüğü etkileyen en önemli faktördür. Soğuk bir çayda çay şekerini çözmeye çalıştığınızda sıcak bir çaydan daha az bir şeker çözebildiğinizi görebilirsiniz. Çay şeker karışımındaki durum bir sıvıda çözünen hemen hemen tüm katılar için geçerlidir.

Sıcaklık arttıkça, katıların sıvılarda ki çözünürlüğü artar. Eğer sıvının içinde çözünen bir gaz söz konusu ise sıcaklığın çözünürlük üzerinde ki etkisi farklı olacaktır. Örneğin sıcak bir gazozun kapağını açtığınızda soğuk gazozu açtığınızdan daha fazla gaz çıkışı olur.  Sıcaklık arttıkça, gazların sıvılarda ki çözünürlüğü azalır.

Basınçta çözünürlüğü etkileyen bir faktördür. Örneğin: Maden suyunun kapağını açtığınızda gaz çıkışı olur ve bir süre devam eder. Bunun nedeni şişenin kapağının açılmasıyla beraber sıvının yüzeyine uygulanan basıncın azalmasıdır. Yani kapak açılınca gazın çözünürlüğü azalmıştır. Basınç artışı veya azalması katıların sıvılarda ki çözünürlüğünü pek etkilemez fakat basınç arttıkça, gazların sıvılarda ki çözünürlüğü artar.

Çözünürlük çözücü miktarından etkilenmez. Küçük bir çay bardağında çözünen çay şekeri miktarı, büyük bir bardakta çözünenden daha azdır. Fakat bu çay şekerinin çözünürlüğünün çay miktarına bağlı olarak arttığı anlamına gelmez. Çözücünün hacmi artınca, çözünürlük değişmez, sabit kalır. Çaya kesme şeker attığımızda toz şeker den daha geç çözündüğünden çözünen maddenin tane büyüklüğünün çözünürlüğü etkilediğini zannedebiliriz. Fakat çözünebilecek maksimum çay şekeri miktarı değişmemektedir. Çözünen katı maddenin küçük parçalara ayrılması çözünürlüğü etkilemez, sadece çözünme işlemini hızlandırır.

Gelen Aramalar: çözünürlük nelere bağlıdır,Çözünürlügü etkileyen faktorler,çözünürlüğü etkileyen faktörler nelerdir,Çözünürlük nelere bağlı,çözünürlük neye bağlı

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli