Endometrit (Rahim İç Tabakasının İltihabı) Nedir? | Tedavisi

Endometrit (rahim iç tabakasının iltihabı) nedir? Endometrit tedavisi, Endometrit belirtileri nelerdir?

Endometrit

Endometrit (Rahim İç Tabakasının İltihabı) Nedir?

Uterus kavitesini döşeyen endometriumun enfeksiyonuna endometrit denir. Özellikle overler, endometrium, vajen ve serviks normal fonksiyonlarını yaptıkları sürece endometrit gelişmez. Vajenin biyolojik ortamı ve vagen PH’ı, servikal mukusun bakterisid ve bakteriostatik özelliği nedeniyle serviksten itibaren iç genital organlar kolayca enfekte olmaz. Ayrıca overler normal fonksiyonlarını yaptığı sürece her ay dökülen ve yeniden rejenere olan endometriumda enfeksiyonun barınması kolay olmaz. İşte bu savunma bariyerlerinden biri veya birkaçı bozulacak olursa mikroplar kolayca yerleşir ve çeşitli pelvik enfeksiyonlar endometrite neden olur.

Belirtileri

Hastada myom, Ca gibi durumlar olmadığı hâlde karın alt kadranında künt ve anlamsız ağrı olması, menstruasyonların hipermenore veya menoraji karakterinde olması, iki menstruasyon arasında kirli kahverengi, siyahımtırak, kokulu akıntı tarzında kanamanın olması endometrit varlığını düşündüren önemli belirtilerdir.

Jinekolojik muayenede uterus korpusu iki elin parmakları ile nazikçe sıkıştırıldığında hastanın ağrı duyması endometrit yönünden önemli belirtilerdir. Spekulum muayenesinde ise vajende kirli sarı, kahverengi ve kokulu akıntı vardır.

Endometritin kesin tanısı ancak histopatolojik inceleme ile konur. Histopatolojik incelemede endemetriumda lökosit infitrasyonu vardır.

Tedavisi

Endometritin tedavisi, antibiyotiklerle ve gonad hormonları kullanılarak yapılır. Akut dönemde kesin yatak istirahati verilir. Ağrı kesiciler ve geniş spektrumlu antibiyotikler, 8-10 gün süre ile kullanılır. Endometritin nedeni intrauterin araç kullanımı ise araç çıkartılmalıdır. Tedavi süresince cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Gelen Aramalar: endometrit,endometrit tedavisi,endometrit belirtileri,endometrit nedir,rahim,rahim nedir,endometrit tedavi,endometrit tedavi süreci

Tags: ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli