Fiziğin Alt Dalları Nelerdir?

Fiziğin alt dalları nelerdir? Fiziğin alt dallarının diğer bilim dalları ile ilişkisi nasıldır? Fizik nedir?

Fiziğin Alt Dalları

Fizik Nedir?

Fizik maddeyi, maddenin uzay-zamanda hareketini enerji ve kuvveti de kapsamak üzere bütün ilgili kavramlarla birlikte inceleyen doğa bilimidir. Daha genel olarak, evren ile ilgili nasılları cevaplamak için doğanın genel bir analizidir.

Fiziğin Alt Dalları

Çok geniş bir alanı kapsadığı için fizik, daha sınırlı konularla ilgilenen alt dallara ayrılmıştır.

 • Manyetizma  ve elektrik – elektromanyetizma
 • Atomlar ve atom altı parçacıklar – atom fiziği
 • Işık ile ilgili konular – optik
 • Isı ve sıcaklık – termodinamik
 • Katı cisimlerin özellikleri ve yapıları ile ilgili kavramlar – katı hal fiziği
 • Atomun çekirdeğindeki temel parçacıklar ve gerçekleşen değişimler ile ilgili konular – nükleer fizik
 • Kuvvet ve hareketle ilgili kavramlarla ilgili konuları mekanik alt dalının konularıdır. Fiziğin daha birçok alt dalı bulunmaktadır.

Mekanik Fizik

Evrenin hareketlerini, kuvvet hareket, ilişkisini cisimlerin durgunluk şartlarını ve Güneş sistemini inceleyen fizik dalıdır. Klasik Fizik ve ya Newton fiziği de denilebilir.

Elektrik Fiziği

Elektrik yükünü elektrik yükünün hareketiyle oluşan elektrik akımını yükün hareketsiz durumu, potansiyeli inceleyen fizik dalıdır.

Manyetizma Fiziği

Demir, Nikel, Kobalt gibi maddeleri çeken cisimleri, mıknatısın çevresinde oluşan manyetik alan, manyetik kuvvet ve bunların etkileşimlerini inceleyen fizik dalıdır.

Atom Fiziği

Maddenin yapısını oluşturan atomları ve atomlar arası ilişkileri inceleyen fizik dalıdır. Bu incelemeyi yaparken maddenin yoğurduğu veya saldığı elektro manyetik ışımaları inceleyen spektrometreden faydalanır.

Termo Dinamik

Fizik olaylarının oluşum şartlarını enerjiyi enerji değişimlerini, enerji aktarımlarını, enerji dönüşümlerini, ısı, sıcaklık, genleşme ve bunlar arasındaki ilişkiyi inceler.

Optik

Işığın yapısını, kırılma, yansıma, kırınım, girişim olaylarını inceler. Mercek, dürbün, mikroskop, teleskop yapımlarında optikten dalından yararlanılır.

Nükleer Fizik

Atom çekirdeğindeki olayları çekirdeklerde bulunan nötron ve protonları bir arada tutan nükleer kuvvetleri, çekirdeğin saldığı ışımaları ve bunların etkilerini inceleyen daldır.

Katı Hal Fiziği

Çok sert ve şekil değiştiremez maddelerle ilgilenir. Bu maddelerin elektrik, manyetik, optik, esneklik özelliklerini araştırır. Özellikle kristal yapıların nasıl oluştuğunu ve bu yapılarda atom dizilişini inceler.

Fizik ve Diğer Bilim Dalları

Fizikteki kanun ve teoriler, maddelerin yapısı ile ilgilenen kimya ve canlıların yapısı ile ilgilenen biyoloji alanlarında da kullanılmaktadır. Örneğin; kimyasal bağlar incelenirken, fiziğin elektromanyetik kanunlarından, kasların çalışması incelenirken de fiziğin mekanik kanunlarından faydalanılmaktadır.

Kaynak:

www.lisenotlari.com

Gelen Aramalar: fiziğin alt dalları,fizigin alt dalları nelerdir,fiziğin alt alanları nelerdir,fiziğin alt bilim dalları,fiziğin alt alanları,fizik alt dalları,fiziğin dalları,elektrik fiziği,fiziğin alt dalları nedir,fizik nedir alt dalları nelerdir

Tags: , ,

Comments (5)

 

 1. batuhan poyraz says:

  mekanik, elektrik, manyetizma ,optik ,atom fiziği, nükleer fizik, katıhal fizik, termodinamik

 2. elif çetinkaya says:

  güzel bir sayfa ben begendim ara dıgımıda buldum :D

 3. Mehmet Türk says:

  Güzel birs site

 4. pınar says:

  bncede güzel bir site

 5. pınar says:

  ama bn aradgımı bulamadım.. :(

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli