Hamileliğin (Gebeliğin) 9. Haftasında Anne Karnındaki Bebek

Hamilikte (gebelikte) 9. hafta, Gebeliğin 9. haftasında anne karnında ki bebek ne durumdadır?    

Hamileliğin (Gebeliğin) 9. Haftası

Hamileliğin 9. haftasındayız. Yani (8+0) ile (8+6.) günler arasındayız. Bu dönemde bebeğiniz yine diğer haftalar gibi hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Bu dönemde farklı organlara dönüşecek olan hücre grupları görevlerinin başına geçer. Bu nedenle bu dönemler yani 6 ile 12. haftalar arası özellikle 8.-9. haftalar, organogenez ve hücre değişimi dönemidir. Hücreler o kadar hızlı bölünür ki günde 10 bin tane sinir hücresi eklenerek, katlanarak devam eder.

Ultrasona girdiğinizde eğer şanslıysanız bu haftanın sonuna doğru bebeğinizin hareketlerini bile görebilirsiniz.

9. haftada bebeğin kafası ve gövdesi aynı büyüklüktedir. Bunun dışında ultrasonografide kolların ve bacakların kısa olacağını göreceksiniz. Bu tamamen normal bir olaydır. Kollar ve bacaklar ilk oluştukları zaman vücuda göre çok daha kısadır. Ama 12. 13. haftadan sonra hem başın hem de kollar ve bacakların büyüklüğü normale ulaşacaktır.

Kalp atışlarını duyduğunuz zaman bunun çok hızlı olduğunu göreceksiniz. Bu tamamen normal bir şeydir. Çünkü bebeğin kalbinin rahim içinde oksijen basıncı dış ortama göre daha az olduğu için çok kısa sürede fazla oksijeni taşımak için kalp hızının yüksek olması gerekiyor. Doğuma kadar bebeğin kalp atış hızı dakikada 120-160 arasındadır.

Bu dönemlerde gebelere özellikle dış maddelere maruz kalmamalarını, kullanacakları her hangi bir ilaç, maddenin kadın doğum hekimlerine danışmaları önerilmektedir.

Gelen Aramalar: hamileliğin 9 haftasında anne karnındaki bebek ne durumdadır,Hamileliyin 9 heftesi,9 haftada bebek ne durumdadır,hamileligin9 haftasında bebek,hamileliliğin 9 haftası ateş

Tags: ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli