İyonik ve Kovalent Bileşiklerin Karşılaştırılması

İyonik ve kovalent bileşiklerin karşılaştırması. Detaylı bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz.

İyonik ve Kovalent Bileşikler

İyonik ve Kovalent Bileşiklerin Karşılaştırlması

İyonik Bileşikler

İyonik bileşikler anyon, katyon olarak adlandırılan zıt yüklü iyonlardan oluşur. Bu yükler nedeni ile iyonlar arsındaki çekim kuvveti güçlüdür.

Kovalent Bileşik Nedir?

Kovalent bileşikler, iki ya da daha fazla ametalin elektron paylaşımıyla oluşur. Elektron alış verişin olduğu iyonik bağın aksine atomların hiç biri elektronlarını alıp vermez. Kovalent bileşiklerin moleküller arası çekim kuvveti, iyonik bileşiklerdeki çekim kuvvetinden daha zayıftır. Bu çekim kuvvetleri ve moleküller arası kuvvetler nedeniyle iyonik ve kovalent bileşikler farklı fiziksel özellikler gösterir.

Erime noktası, bir maddenin katı halden sıvı hale dönüşmeye başladığı sıcaklıktır. Katı maddenin katı halden sıvı hale dönüşene kadar ısıtılmasıyla erime noktası saptanabilir. Bir maddenin erime noktasının iyonları veya molekülleri arasındaki çekim kuvvetine bağlıdır.

Yapısal farklılıkları nedeniyle iyonik ve kovalent bileşikler farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Bir iyonik bileşikte + ve – iyonlar arsında güçlü bir çekim kuvveti vardır. Bu çekim kuvvetini aşabilmek için yüksek sıcaklıklar gerekir. Bu nedenle iyonik bileşiklerin erime noktaları genellikle yüksektir. Bu güçlü çekim nedeniyle iyonik bileşikler genellikle oda sıcaklığında katı haldedir. Kovalent bileşikler arasında ki çekim kuvveti daha zayıftır. Bu çekimi koparmak daha kolaydır. Bu nedenle kovalent bileşiklerin erime noktası genellikle düşüktür. Bunun için kovalent bileşikler genellikle oda sıcaklığında sıvı ya da gaz haldedir.

Moleküller arası çekim kuvveti arttıkça kovalent bileşiklerin erime noktaları da artar. Bunun sebebi moleküldeki atom sayısının artmasıyla birlikte moleküller arası çekim kuvvetlerinin de artmasıdır. Çok sayıda atom içeren moleküller, moleküller arası etkileşimleri daha çok olduğu için oda sıcaklığında katı haldedir.

Bir maddenin elektriği iletmesi için serbest elektronlara sahip olması gerekmektedir. İyonik bileşiklerin iyonları hareketli olduğundan ortamda bulunan serbest elektronlarla yük taşıyabilirler. Katı hallerinde ise anyon ve katyonlar hareketli değildir. Bu nedenle elektriği iletmezler. Ancak sıvı hallerinde ve sulu çözeltilerin de iyonik bileşikler iyonlarına ayrılır ve yük taşıyabilir. Bu nedenle elektriği iletirler. Kovalent bileşikler ise hiçbir fazda iyonlara ayrılmaz. Bu nedenle elektriği iletemezler.

Gelen Aramalar: iyonik ve kovalent maddelerin karşılaştırılması,Iyonık bılesıklerın ozellıklerı,kovalent bağlı bileşiklerin özellikleri,kovalent bağlı bileşikler elektriği iletir mi,iyonik bağlı bileşiklerin özellikleri,iyonik ve kovalent bağlı bileşiklerin özellikleri,iyonik ve kovalent bileşiklerin adlandırılması,kovalent bileşiklerin özellikleri,iyonik ve kovalent bağlı bileşiklerin özellikleri VE karşılaştırılması,iyonik ve kovalent bileşiklerin özellikleri

Tags: ,

Comments (2)

 

  1. cem alper says:

    teşekkürler işime yaradı.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli