Kuraklık Nedir? Nasıl Oluşur?

Kuraklık Nedir? Kuraklık nasıl oluşur? Türkiye’de kuraklık nerelerde görülür?

Kuraklık Nedir?

Bir bölgede nem miktarının geçici dengesizliğinden kaynaklanan su kıtlığına KURAKLIK denir.

Kuraklık Nedir

Kuraklık, herhangi bir zamanda ve yerde meydana gelebilir. Kuraklık, genellikle yavaş gelişir ve sıklıkla uzun bir dönemi kapsar. Kurak iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerdeki hayvanlar ve bitkiler, nem eksikliğinden ve yüksek değişkenlikteki yağıştan dolayı olumsuz etkilenirler.

Kuraklığın doğal afete dönüşmesi daha çok nüfusun fazla, ekonominin tarıma ve hayvancılığa dayandığı yerlerde yağış miktarının azalmasından dolayıdır.

Kuraklık nedeniyle, savaşların çıktığı, büyük medeniyetlerin yok olduğu ve büyük göçlerin yaşandığı bilinmektedir.

Kuraklık Nasıl Oluşur?

Kuraklık, tabiatın gizli tehlikesi olup genellikle herhangi bir mevsim veya bir zaman diliminde yağış miktarındaki azalmadan ya da dengesizliğinden dolayı meydana gelir.

Yüksek sıcaklık, şiddetli rüzgar ve düşük nem miktarı gibi diğer değişkenler etkili olmaktadır.

Türkiye’de Kuraklık Nerelerde Görülür?

Kuraklık, ülkemizde özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanmaktadır. İç kesimlerdeki göllerimiz bilinçsizce tüketiminden dolayı kurumaktadır.

Gelen Aramalar: kuraklık nedir,kuraklık nedir kısaca,kuraklık nedir nasıl oluşur,kuraklık nasıl oluşur,kuraklıktan korunma yolları,türkiyede kuraklık nerelerde görülür,kuraklık nedir kısaca bilgi,kuraklk,kuraklık neden oluşur,kuraklık nedenleri

Tags: , , ,

Comments (1)

 

  1. çok kısa bilgi daha uzun olabilir

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli