Moseley ve Modern Periyodik Yasa

Moseley ve modern periyodik yasa.

Moseley ve Modern Periyodik Yasa

Mendeleyev’in başlıca hatası, elementlerin özelliklerini belirleyen etkenin elementlerin atom kütleleri olduğunu düşünmesiydi. Elementlerde, periyodik özelliklerin atom kütlelerine göre belirli bir düzen göstermesi bir tesadüftür ancak daha sonra yapılan çalışmalar bazı istisnaların bulunduğunu da göstermiştir. Örneğin, argonun kütle numarası 39,95 iken potasyumun kütle numarası 39,10’dur. Kütle numaralarına baktığımızda potasyum elementi argon elementinin yerinde olmalıydı. Ancak argon, asal gaz; potasyum ise aktif bir metaldir. Bu durum, bilim insanlarına elementlerin atom kütlelerine göre düzenlenmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını göstermiştir. Atom çekirdeğindeki proton sayılarının tespiti ve atomun özelliklerinin proton sayısı veya elektronların bir fonksiyonu olduğunun anlaşılması periyodik sistemin düzenlenmesinde dönüm noktası olmuştur.

Atom numaralarının öneminin farkına varan bilim insanı, İngiliz fizikçi Henry Moseley’dir. Moseley, X-ışınları ile yaptığı deneylerde çeşitli elementlerin atom numaralarını buldu. Periyodik sistemde elementlerin atom kütlesi yerine, atom numarasına göre gösterilmesini önerdi.

Günümüzde elementlerin kimyasal özelliklerini elektron sayılarının belirlediği bilinmektedir. Nötr bir atomda, elektron sayısı proton sayısına eşittir. Proton sayısının atom numarasını belirlediği göz önüne alınırsa elementlerin kimyasal özelliklerinin atom numarası ile ilişkili olduğu söylenebilir.

Gelen Aramalar: moseley ve modern periyodik yasa,modern periyodik yasa nedir,modern periyodik yasa,modern periyodik sistem,modern periyodik yasa nedir kısaca,moseley ve modern periyodik sistem,periyodik,moseley periyodik tablo,periyodik yasa nedir,henry moseley periyodik tablo çalışmaları

Comments (1)

 

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli