Oruç Kefareti Nedir? Hangi Durumlarda Gerekir?

Oruç kefareti nedir? Oruç kefareti hangi durumlarda gerekir?

Oruç Kefareti

Oruç Kefareti Nedir?

Oruç kefareti, Ramazan orucunun, mazeretsiz olarak bozulması sebebi ile bir ceza olarak, Ramazan dışında peş peşe iki kamerî ay veya altmış gün oruç tutmak demektir.

Meşru bir mazeret bulunmaksızın yemek, içmek, cinsel ilişkide bulunmak ya da bu anlama gelecek fiillerden birini yapmakla oruç bozulur ve bozulan orucun kaza edilmesi gerekir. Eğer bu şekilde bozulan oruç Ramazan orucu ise, ayrıca kefaret orucu tutmak gerekir. Oruç kefaretini oruç tutma yolu ile ödemeye sağlığı elvermeyen kimse, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur.

Âdet hâlinde bulunan kadınlar, bu günlerinde kefaret oruçlarına ara verirler. Bu durumlarından çıkar çıkmaz ara vermeden kefaret orucuna devam ederek 60 günü tamamlarlar. Şafii mezhebine göre mazeretsiz olarak Ramazan orucunun yeme-içme ile bozulması durumunda kefaret değil, sadece kaza gerekir.

Gelen Aramalar: oruç kefareti kaç lira,oruç kefareti kaç lira 2013,2013 kefaret,kefaret 2013,2013 ramazan kefareti,oruc kefareti,orucun kefareti kaç lira,oruc kefareti 2013,kefaret ne kadar 2013,2013 oruç kefareti

Tags: ,

Yorumlarınız Bizim İçin Değerli