Gündem

ABD endekslerinde rekor üzerine rekor

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00  TRY  Kapasite Kullanım Oranı (Tem)    76,6%
10:00 TRY İmalat Güveni (Tem)   113

“PİYASANIN ROTASI”

ABD Endekslerinde Rekor Üzerine Rekor…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 194,104,748 – tedaviye pozitif cevap veren 135,509,638 – ölü sayısı 4,149,062 kişiye ulaşmıştır. 

Piyasanın mottosu risk on olurken, delta varyantı ve ekonomik büyü(me)me dinamikleri yerine göre iyimser/kötümser olarak algıya yansımaktadır. Fiyatlama reaksiyonları çok hızlı ve sert olurken, getiri arayışında olan ucuz/bol likiditenin adresi olarak hisse senetleri/endeksler ana hikâyeyi oluşturmaya devam etmektedir. Fed’in varlık alımlarını azaltma ve faiz artışı patikasında olmasına rağmen hemen adım atmayacağı beklentisi getiri arayışı savaşını şiddetlendirmektedir. Küresel piyasalar için referans olan SP500 endeksi gün içi sert geri çekilmeler yeni rekorların tazelenmesi için hareket alanı yaratırken, bunun arkasında yatan temel dinamik enflasyon kaynaklı refah kaybının telafi edilmesi gerekliliğidir. ABD ekonomisinden yıllık %5.4 enflasyon ile oluşan refah kaybını, hisse senetleri/endeksler ile refah artışı şeklinde telafi edilmesi enflasyonun henüz tehlikeli algı boyutuna geçmediğini göstermektedir. Hisse senetlerinin yarattığı refah artışı yıllık %5.4 enflasyon üzerinde olduğu sürece sorun bulunmazken, bunu bozacak unsur Fed’in para politikasında ani değişiklik olacaktır. Fakat bunu Jackson Hole toplantısında yapması zayıf bir ihtimal olarak değerlendirilmektedir.

SP500 endeksi için referans 50 günlük ortalama olurken, Kasım 2020’den beri üzerinde hareketi sürmektedir. Analistlerin 12 aylık en iyi hedef seviyesi 4777 olarak not edilmektedir. Mevcut seviyeye göre %8 yukarı yöne (enflasyon üzeri getiri!) işaret etmektedir.

Endeks bazında durum böyleyken, hisse senetlerinde ayrışma dikkat çekmektedir. Endekslerin amiral gemisi olan Amazon – Facebook ve Alphabet rekor tazelemeye devam ederken, bu hafta bu şirketlerin finansal sonuçlarına ulaşacağız. Ayrıca Apple – Tesla – Ford finansal sonuçlarını takip edeceğiz. Güncel olarak SP500 endeksinde finansa sonuç açıklayan %87 oranında şirket, beklentilerin üzerinde pozitif sürpriz yaratmıştır.

ABD 10 yıllık tahvil 200 günlük ortalaması 1.2644 altında hareket ile en kötüsünü şimdilik geride bırakırken, yeni olası şok için %0.90 – %1.00 bölgesi gündemde yer alacaktır.

Güçlü $ – zayıf € teması etkin olurken, ECB Başkanı Lagarde önemli hale getirmek istediği Temmuz toplantısında şapkadan tavşan çıkartamamıştır. BU noktada %2 simetrik enflasyon hedefinin ECB’nin faiz artışına gitmemesini sağlayacak bir eşik olduğunu dikkate almak gerekiyor. Piyasa katılımcıları EUR için kısa pozisyon algısında devam etmektedir.

Bu hafta Fed faiz kararını ve Başkan Powell açıklamalarını izleyeceğiz. GCM Yatırım Araştırma olarak faiz kararında herhangi bir değişiklik beklemezken, Başkan Powell’ın yeni bir söylemde bulunmasını beklemiyoruz. Powell’ın göreceli güvercin duruşunda pandemi risklerine değinip parasal genişlemenin gerekliliğini vurgularken, varlık alımlarını azaltmaya gönderme yaparak hafif şahin duruşu sürdürmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Türkiye dinamiklerinden TCMB’nin enflasyon raporu öne çıkacakken, 2021 yılı %12.2 enflasyon hedefinde 1 ile 1.5 arasında yukarı yönlü revizyon olması beklenebilir. Bu noktada %15 referans olurken bu seviyenin altında yukarı yönlü güncellemeler enflasyon raporlarında devreye girebilir.

Fiyatlama reaksiyonları;

  • S&P500 endeksi 4391 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
  • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 92.85 seviyesinde hareket etmektedir.
  • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,2613 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,3388 seviyesinde bulunmaktadır.
  • EURUSD paritesi 1.1777seviyesinde bulunmaktadır.
  • Altın $1806 ile $1800 psikolojik seviyesi üzerinde hareket etmektedir. 
  • Gümüş $25.28 seviyesi ile $26 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
  • Altın / gümüş rasyosu 71.13 seviyesinde bulunmaktadır.
  • USDTRY paritesi 8.5600 seviyesi ile 8.60 seviyesi altında hareket etmektedir.
  • Türkiye 5 yıllık CDS 384.90 ile 400 seviyesi altında hareket etmektedir.

Türkiye corona virüs durumu;

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu