Gündem

ABD veri akışı

ABD Veri Akışını Takipteyiz

Yurtiçi piyasalarda volatilitenin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Hatırlanacak olursa Salı günü sosyal medyada erken seçim söylentilerinin dolaşması sonrası BIST100 endeksinde oluşan sert satışlar dün yerini yükselişe bıraktı. Bu sayede küresel fiyatlamalar ile kıyasladığımızda kesin olarak pozitif ayrıştığımızı söyleyebiliriz. Tabii bu yükselişte en önemli unsur Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği konuşmada erken seçime kapıları kapatmasıydı. Erdoğan, yapmış olduğu açıklamada, seçimin daha öncesinde açıklandığı gibi Haziran 2023 yılında yapılacağını belirtti. Bu ifade ile özellikle Bankacılık endeksinde alımların hız kazandığını gördük. Küresel tarafta ise data akışı sakin olmasının yanında azalan enflasyon endişeleri ve güçlenen ekonomi teması fiyatlamalar üzerinde pozitif etkisini göstermeye devam ediyor. ABD tahvil getirilerinin geçtiğimiz haftaya kıyasla sakin seyri bunda ana unsur. Yalnız bugün ve yarın ABD veri akışının hareketli olacağını ve piyasaları etkileme gücü bulunduğunun altını çizelim. Yani piyasalarda, data akışına bağlı oynaklık görme ihtimalimiz çok yüksek. Örneğin; bugün ABD’den ilk olarak Nisan ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri verisini izleyeceğiz. Özellikle çekirdek datanın önem derecesi yüksek. ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde iç talep özelinde nasıl bir performans gösterdiği açısından önemli bir veri… Bu verinin yanında birinci çeyrek öncü büyüme datası açıklanıyor olacak. Nisan ayında %6.4 oranında büyüme açıklanmıştı. Bugün açıklanacak verinin hafif yukarı yönde revize edilecek %6.5 olarak gerçekleşeceği bekleniliyor. Dikkatle izleyeceğimiz diğer veri ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları olacak. İstihdam piyasasının gücünü ölçen her data oldukça önemli… Teşvikler ve açılan ekonomi sayesinde işsizlik maaşı başvuruları düşüş trendi içerisinde. Bu düşüş ivmesinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. 400 bin altı bir veri ile karşılaşılması istihdam piyasasına ilişkin pozitif yorumları kuvvetlendirecektir.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yatırımcıların Çin’den gelen Nisan ayına ilişkin sanayi karlılıklarına ağırlık vermesiyle genellikle düştü.Hong Kong’un Hang Seng Endeksi gerilese de, Xiaomi hissesi, Çinli akıllı telefon şirketinin Çarşamba günü birinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55 gelir açıklamasından sonra yüzde 2 arttı. Çin ana karasında Shenzen ve Şanghay Endeksleri geriledi. Japonya’da Nikkei 225 ve Topix, Güney Kore’de Kospi de negatif bölgede seyretti.Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, Çin’de Nisan ayında yıllık bazda sanayi karlılığı yüzde 57 yükseldi.

• Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başkan Biden’in 1915 olayları hakkında yaptığı açıklama ilişkilerimize ilave yük getirse de Sayın Biden ile NATO zirvesinde gerçekleştireceğimiz görüşmenin yeni dönemin habercisi olacağına inanıyorum” dedi.

• Hazine ve Maliye Bakanlığı, toplam 1,36 milyar euro tutarında tahvil ve kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi

. • Türkiye Varlık Fonu(TVF) Yönetimi Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Aydın görevden alındı. Aydın’ın yerine Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar atandı.

• Portföy yönetim şirketlerinin başlangıç sermayesi en az 6 milyon TL’ye çıkarıldı. Daha önce başlangıç sermayeleri en az 2 milyon TL olarak uygulanıyordu.Sermaye Piyasası Kurulunun(SPK) “Portföy Yönetim Şirketleri ve Bu Şirketlerin Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Tebliği’nde Değişik Yapılmasına Dair Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlandı.

• Çin’de sanayi şirketlerinin karlarında büyüme, yüksek emtia fiyatlarının ve tüketici malları sektöründeki zayıf performansın etkisi ile Nisan ayında yavaşladı.

• Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Fed’in ekonomiye yönelik planlarının, heedeflerinin gerçekleşmesi, büyüme, enflasyon ve istihdama yönelik tahminlerin yakalanması halinde tahvil alımlarının azaltılmasını tartışmaya hazır olduğunu söyledi.

• Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde seyahatlerde kullanılması planlanan yeni tip koronavirüs aşı sertifikası düzenlemesini onayladı.

• Çin Başbakan Yardımcılı Liu He ile görüşmesi öncesinde basına açıklamalarda bulunan ABD’nin yeni Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, ABD’nin Çin ile ekonomik ve ticari ilişkilerinde hala “çok büyük zorluklarla” karşı karşıya olduğunu söyledi.

• AC Asia ex, Japan % % – 0,30 satıcılı

• S&P 500 % % -0,16 satıcılı

• Euro Stoxx 50 % 0,05 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu