Gündem

Aile Sağlığı çalışanları kadro istiyor

BATMAN (İGFA) – 12 yıla yakındır Türkiye’nin en ücra ve zor birimlerinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinde kadrolu Aile Sağlığı çalışanları ile aynı işi yürüttüklerini belirten Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları Platformu Yöneticilerinden Hemşire Bülbül Onat, Aile hekimliğinde sisteminde 12 yıldır çalışan Kamu dışı Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru ve ATT’lerin haklı talebine sessiz kalınmaması görmezden gelinmemesi gerektiğini hatırlatarak, kamuda aynı görevi yapan kadrolu çalışanlarla eşit haklara sahip olmak istediklerini belirtti.

Onat, COVID-19 süreci boyunca hiçbir pozitif destekleme uygulaması almadan aralıksız görevinin başında olan ve bundan sonraki süreçte en çok görev düşecek olan, Aile Sağlığı Merkezlerinin Türkiye’nin toplamının çoğunluğunda görev yapan yaklaşık 3600 Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları hiç bir özlük hakkı olmadan 12 yıldır sözleşmeli olarak çalıştırıldığına dikkati çekerek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz. Ortada haklı bir talep var artık seslerimizin duyulmasını ve aynı işi yaptığımız diğer kadrolu Aile Sağlığı Çalışanı Hemşire, Ebe, ATT, Sağlık Memurları bizde kadrolu olmak istiyoruz” diye konuştu.

Kamu Dışı Aile Sağlığı Çalışanları Platformu Yöneticilerinden Cansel Kaçmaz ise, 2003 yılından itibaren uygulanmaya başlayan Sağlıkta Dönüşümün önemli bileşenlerinden biri olan Aile Hekimliği Sistemi 2005 yılı pilot il uygulamasıyla beraber sağlık hizmetlerinin vazgeçilmez bir parçası olduğuna dikkati çekti.

Kaçmaz, “Aynı kuruma bağlı çalışanlar arasında, aynı işi yapmalarına rağmen kadrolu-kadrosuz ayırımı nedeniyle özlük ve mali haklar açısından farklılıklar oluşmuştur. Sayısı azımsanamayacak kadar olan 3600 Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanı devlet çatısı altında iş güvencesiz çalışmaya devam ediyor. 424 bin sözleşmeli çalışan kadroya alınırken, yıllardır kamuda aynı işi yapan 3600 kişi Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanının da kadroya alınmasını istiyoruz” dedi.

Başa dön tuşu