Gündem

BASF’ın Çin’deki dev fabrikası yenilenebilir enerji kullanacak

Alman BASF kimya grubunun Çin yerleşimi geçen yıldan beri kurulma sürecinde. BASF, 23 Haziran Çarşamba günü, Çin’deki yapılanmasının ilk tesisinin tamamen yenilenebilir enerjiyle üretilecek akım yoluyla işletileceğini açıkladı. 

2030 yılına değin tamamlanması öngörülen yeni yerleşim bütününün ilk fabrikaları 2022’den itibaren üretime hazır durumda olacak. Bu ve bundan sonra kurulacak işletmelerin hepsi, temiz/ekolojik olarak üretilen elektrikle çalışacak. 

Yapılan açıklamaya göre BASF, China Resources Power ile yaptığı bir sözleşme çerçevesinde, bu enerji üreticisinin münhasıran BASF için ekolojik akım üretme tesisleri kurup işletmesi ve yeni kuruluşların bütününü yenilenebilir enerji ile beslemesi konusunda anlaştı. 

Holding/Grup, elektrik akım üretiminin türü konusunda bilgi vermedi. Kimya grubunun inşa etmekte bulunduğu ve tamamlandıktan sonra firmanın merkezi Ludwigshafen ve Anvers dışında üçüncü büyük kuruluşu olacak olan bu tesisler, güney Çin eyaleti Guangdong’un Zhanjiang kentinde/mevkiinde bulunacak. Firma bu girişim için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapıyor ki, bu meblağ dünyaca tanınmış kimya grubunun kendi tarihi boyunca gerçekleştirdiği en yüksek tekil yatırım tutarı.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu