Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi  

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi  

Bebeklerde kepçe kulak problemi halk arasında pek bilinmese de yeni doğan bebeklerde bir takım özel sargılama ve bandaj yöntemi ile ameliyata gerek kalmadan düzeltilebilir.

Yeni doğan bebeklerde ilk haftalarda görülen kepçe kulak problemi earwell tekniği ile bebeklerde kepçe kulak tedavisi kalıcı ve tam olarak düzeltilebiliyor.

Kepçe Kulak Nedir? 

Yelken kulak adı ile de bilinen bebeklerde kepçe kulak duruma en sık karşılaşılan şekil bozukluklarından biridir. Genel olarak kulak bölgesindeki kıkırdakların gevşemesi veya kulak kıvrımlarının yetersizliğinde görülür.

Kepçe Kulak Sebepleri 

Kepçe kulak doğumsal bir problemdir ve genetik yapıdan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bireyin anne babasında veya ailesinde kulak problemi olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Yol Açar? 

Okul çağına gelmiş olan çocuklarda kadınlarda ve erkeklerde psikolojik problemlere sebep olan kepçe kulak toplumda normal karşılanması ve bu sebeple de kepçe kulağa sahip olan kişiler bunu saklama yoluna gider.

Rota virüs Aşısı Nedir? 

Rota virüs aşısı %100 etkili olmasa da yapılan araştırmalara göre ulusal aşı programlarında düzenli bir şekilde bu aşıyı kullanan ülkelerde rota virüs kaynaklı olarak hastaneye yatma oranları %49 ve %92 arasında azalmıştır.

Rota Virüs Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? 

Rota virüs enfeksiyonu genel olarak virüse maruz kalındıktan sonraki iki gün içerisinde belirtilerini göstermeye başlar. Rota virüs aşısı ile hastalıktan korunmak mümkündür.

Rota Virüs Nasıl Teşhis Edilmektedir? 

Rota virüs hastanın anemnez formu alındıktan sonra ishal olup olmadığı öğrenilir ve sonrasında dışkı örneklerinde rotavirüs antijenlerine saptayan testler kullanılır. Rota virüs enfeksiyonunun karın ağrısına sebep olduğu kadar yaygın bir şekilde görülmüştür.

Tanıyı doğrulamak amacı ile hastadan alınan dışkı örneğinin laboratuvarda analiz edilmesi gereklidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda rota virüs enfeksiyonu farklı şekilde seyredebilir. Çocuklarda rota virüs enfeksiyonunda kaka rengi siyah olarak görülür.

Rota Virüs Nasıl Tedavi Edilir? 

Bu hastalığın kendine özgü bir tedavisi yoktur. Ancak hastalığın hafif geçirilmesi için rota virüs aşısı büyük önem taşır. Bebeklerde rota virüsü bağlı olarak enfeksiyona rastlandığı hekime başvurduktan sonra onun tavsiyesi üzerine sıvı verilir. Rota virüs kaynaklı olan enfeksiyon sürecinde bebekler ya da çocuklar gazlı içeceklerden yoğurt dışındaki süt ürünlerinden elma suyundan ve daha kötüye götürecek şekerli yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Çocuk Doktoru Bebeğinizin İlk Muayenesi Neden Önemlidir? 

​​​​​​İzmir çocuk doktoru bebeğiniz doğduktan birkaç dakika sonra doğumhaneye gelecek bebeğinizi muayene eder ve raporunu hazırlar. Bebeğin doğumundan sonra kontrol takviminde ilk 15 gün önem arz eder. Bu dönemde sarılık riski yüksek olduğundan İzmir çocuk doktoru bebeği sıklıkla görmek isteyebilir.

Bebeğinizin Çocuk Doktoru İzlenimde  Neler Olması Gereklidir? 

Doğumdan sonra İzmir çocuk doktoru bebeklerde yenidoğan kalp muayenesi yapar. Sonrasında yenidoğan işitme kontrolü, akciğer, omurga ve genital bölge muayenesi, bebek kalça muayenesi yapılır. Ardından bebeğin boyunu ölçme ve kilosunu tartma ve bebeğin beslenme kontrolü yapılır.

Bebeğinizin İlk Üç Ay Muayenesi Neler Uygulanır? 

Bebeklerde ilk 3 ay muayenesi bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünden emin olmak için önemlidir. Uzman doktor tarafından bebek tartılır ve boyu ölçülür. Bebeğe hastanede ya da bir önceki doktor ziyaretinde yapılmamışsa hepatit aşısı yapılır.

Bebekte konak ya da bebek bezi isiliği gibi durumlar varsa bu tür sağlık sorunları uzman tarafından tedavi edilir.  Bebeğin uyuma, beslenme ve tuvalet düzeni hakkında İzmir çocuk doktoru muaynesi sonrası bilgi edinilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu