Gündem

Bingöl’de aşırı sıcak uyarısı

Bingöl’de hava sıcaklıklarının 37 derecenin üstünde hissedilmesiyle birlikte Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Gengörü, vatandaşları uyardı.

Express Haber / BİNGÖL (İGFA) – Sıcaklığın çok yoğun olduğu öğlen saatlerinde güneşten korunmak gerektiğini belirten Gengörü, sıvı kaybına çok dikkat edilmesi ve bol bol sıvı tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl’de bugünden itibaren sıcaklıkların mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceği uyarısında bulunarak, hava sıcaklıklarının 37 derecenin üzerinde olacağını bildirdi. Meteorolojinin uyarısının ardından bir uyarı da Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Gengörü’den geldi.

Kent genelinde sıcaklıklarının 35 ila 40 dereceleri bulduğunu belirten Gengörü, özellikle kalp ve tansiyon hastalarının dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Bingöl’de son haftalarda sıcaklığın bayağı arttığını aktaran Gengörü, “35-40 dereceleri bulmakta. Tabi özellikle 38 dereceyi geçince bazı hastalıklar daha korunaksız hale gelmekte. Özellikle kalp, hipertansiyon hastaları ve kalp ilacı kullanan kişilerin daha fazla dikkat etmeleri lazım. Tabi bu sıcaklık çarpması dediğimiz bir olay sadece kalp hastalarını etkilemiyor. Diğer hastaların da buna dikkat etmesi lazım. Normal bireylerin de dikkat etmesi gerek. Baş dönmesi, baş ağrısı, bilinçte bulanıklıkta yapabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak lazım. Özellikle sıvı kaybına çok dikkat etmemiz bol bol sıvı tüketmemiz gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu