Ekonomi

Biotrend’in değerlendirme raporu

Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş’nin halka arz fiyatının belirlenmesinde esas alınan varsayımlara ilişkin değerlendirme raporu açıklandı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

”Şirketin satış gelirlerinde 2021 yılının birinci çeyreğinde 2020 yılının birinci çeyreğine nazaran gerçekleşen %39’luk artışla satış gelirleri 48,1 milyon TL’den 66,9 milyon TL’ye yükselmiştir. 2021 yılının ilk çeyreğinde FAVÖK, 2020 yılının ilk çeyreğine nazaran %16,4 azalarak 35,7 milyon TL’den 29,8 milyon TL’ye düşmüştür. 2021 yılının ilk çeyreğinde 7,1 milyon TL civarında net kar gerçekleşmiştir. FAVÖK’te ise 2020 yılı ilk çeyreğine göre gerçekleşen düşüş bağlı ortaklık olan Boğazköy, Yarcan, Afyon ve Ordu tesislerinin 2020 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşen satışına istinaden oluşan 24,6 milyon TL civarındaki hisse satış karından kaynaklanmaktadır. Şirketimiz halka arz edilirken çerçevesi çizilen gelir tablosu projeksiyonu ilk çeyrek itibariyle yaklaşık %10 sapma ile karşılanmış olup, şirketin güçlü finansal yapısı, hedeflere paralel ilerleyen yatırımları ve YEKDEM güvencesindeki gelirleri ile 2021 yılsonu hedeflerine ulaşılacağı inancındayız. Sonuç olarak Covid-19 pandemisi izin süreçleri, inşaat ve ekipman tedariklerinde bazı gecikmelere yol
açmış olsa da şirketimiz yatırımlarına devam etmiş ve fiyat tespit raporunda yer almayan Çanakkale Ayvacık ihalesini kazanmıştır. Çanakkale Ayvacık tesisi izin ve inşaat süreci devam etmektedir. Çöp gaz elektrik üretim tesisinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kısmi kabulünün 2021 yılı Haziran ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde de şirketimiz büyüme stratejileri doğrultusunda atılacak adımlar doğrultusunda fiyat tespit raporunun hazırlanmasına esas teşkil eden varsayımları gerçekleştirileceği hedeflenmektedir.”

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu