Gündem

BİST100 endeksi

Fed faiz kararı sonrası Fed’in 2023 sonuna kadar iki faiz artışı ön gördüğünü açıklaması, ileriki dönemde tahvil alım programının hızını düşürme ile ilgili bir plan yapmanın uygun olacağını belirtmesi, Powell’ın Fed’in varlık alımlarını azaltmak için konuşmaya başladıkları açıklaması ve enflasyon ile ilgili beklediklerinden daha kalıcı ve yüksek olabileceğini vurgulaması küresel piyasalarda risk iştahını azalttı.

Yurtiçi piyasalar da TCMB faiz kararına ve kur tarafına odaklandı. BİST100 endeksi de geçtiğimiz işlem gününe küresel piyasalara paralel olarak negatif başladı. Gözler TCMB kararına çevrildi. TCMB, Politika Faizini %19,00’da sabit bıraktı. Kurda yüksek bir oynaklık meydana gelmedi. Endeks negatif başladığı işlem gününü gün sonunda satışların derinleşmesi ile %1,20 oranında düşüşle 1.414 seviyesinden tamamladı. Turizm sektörü payları %1,83 oranında değer kazanırken, madencilik sektörü payları %2,91 oranında değer kaybetti.

TCMB Faiz Kararını açıkladı. Karar metninde ”Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir’ ‘ cümlesi dikkat çekti. Bu kapsamda bir sonraki PPK’da faizde değişiklik olacağını düşünmüyor, enflasyonda belirgin bir düşüş görülmekle birlikte son çeyrekte faiz indirimi beklentilerimizi artırmış bulunmaktayız.

Dolar / TL tarafına bakıldığında ise Fed Kararı sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,60’lara, Dolar Endeksinin 91,70’lere kadar yükselmesi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine baskı yarattı. Kur 8,73 seviyesinin test etti. Yukarı yönlü hareketlenmelerde 8,75 direnç, geri çekilmelerde ise 8,60 – 8,55 destek seviyeleri olarak takibimizde olacak.

TCMB tarafından haftalık olarak yayımlanan verilere göre geçen hafta yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,0 milyar dolar artarak 228,5 milyar dolara yükseldi. Yabancı Yatırımcılar geçen hafta net 80 milyon dolar tahvil, 34 milyon dolar hisse aldı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları verileri, ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısının 11 Haziran’da biten haftada önceki haftaya kıyasla 37.000 kişi artarak beklentilerin üzerinde 375.000 kişiden 412.000 kişiye yükseldi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu