Gündem

BİST100 endeksi

Fed’in geçtiğimiz hafta faiz kararı sonrasındaki şahin açıklamaları küresel risk iştahında zayıflamaya neden olurken, Pazartesi günü fed Başkanı Powell’ın enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu vurgulaması piyasalara nefes aldırmış görünüyor.

Yurtiçi piyasalara bakıldığında ise aşılanmanın hızlanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı ardından kısıtlamaların tamamının 1 Temmuz itibariyle kalkacağını belirtmesi yurtiçine pozitif yansıdı. BİST100 endeksi Salı gününe küresel piyasalara paralel olarak %0,31 oranında yükselişle 1.403 seviyesinden başlangıç yaptı. Gün içinde endeks tekrardan 1.395 seviyesine kadar gerilese de günü %0,81 oranında yükselişle 1.409 seviyesinden tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl büyümenin %5,7’lik OECD tahmininin üzerinde olmasını beklediğini ve aşıların adil bir şekilde dağıtılmadığı sürece ekonomik toparlanmanın mümkün olmadığını söyledi.

Dolar / TL tarafında ise ay başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi için TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüştüğünü ve faizlerin yüksek olduğunu söylemesi sonrası 8,80’i test eden Dolar / TL, Başkan Kavcıoğlu’nun yerli ve yabancı yatırımcılar ile görüşmesi sonrası 8,30’un altına sarkmıştı.

Geçtiğimiz haftaki NATO Zirvesi sonrası açıklamalar ve FED’in varlık alımlarının konuşulmasını gündeme alması ile 2023 için iki faiz artışının ön görülmesiyle beraber enflasyon başta olmak üzere göstergelerin de yukarı yönlü revize edilmesi doları güçlendirdi. TL, dolar karşısında yılbaşından bu yana yaklaşık %18 değer kaybetti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu