Gündem

BİST100 endeksi

Geçen hafta küresel piyasalarda, Fed toplantı tutanaklarıyla artan belirsizlikler ve delta varyantına yönelik tedirginlikler ön plana çıkmasına karşılık ABD Piyasaları rekorlarla kapatmıştı.  ABD Piyasaları bu haftaya da rekorlarla başladı ve yeni zirve seviyelerine ulaştı. ABD piyasalarında bu pozitifliğin başlayan bilançoların iyimserliği ve bunların fiyatlanmasına bağlıyoruz. Asya Piyasaları tarafına bakıldığında ise Çin tarafındaki zorunlu karşılık oranında indirime gidilmesiyle pozitife yönelen piyasalarda pozitiflik dün de devam etti.

BİST100 endeksi Pazartesi günü geçtiğimiz işlem gününe hafif alıcılı başlamasına karşılık, seans sonuna doğru gelen sert satışlar ile gelmişti. Benzer senaryonun dün de yaşandığını gördük. Uzun süreli bayram tatili öncesinde BİST100 endeksinde satışlar derinleşti. Endeks 1.341 seviyesine kadar geri çekildi. Bayramın uzun sürecek olması ve nakit talebinin olduğu dönemlerin tatil dönemleri olması sebebiyle nakde dönmek isteyen yatırımcıların satışları endekste etkili oldu.

ABD’de enflasyon Mayıs ayından sonra Haziran’da da beklentileri aşarak %5’in üzerinde gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde gelen TÜFE verisi sonrası seans içerisinde Dolar / TL kuru 8,58 seviyesinden 8,62 seviyesine, ons altın ise 1.805 seviyesinden 1.812 seviyesine yükseldi. Dolar Endeksi 92,55 seviyesini gördü. ABD’de enflasyon en son Ağustos 2008’de %5,4 olarak gerçekleşmişti.

Bugünün en önemli veri akışı TCMB faiz kararı olacak. PPK Toplantısından faiz değişikliği ön görmüyoruz.

Büyümenin öncü göstergelerinden biri olan Sanayi Üretim Endeksine ilişkin Mayıs ayı verisi açıklandı. Sanayi üretimi Mayıs’ta %40,7 oranında arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Mayıs ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %33,4, imalat sanayi sektörü endeksi %42,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %20,9 arttı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu