Gündem

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde volatilitedeki yükseklik sürüyor. Aralık ayındaki faiz indirimi sonrasında Dolar / TL’nin de 18,35’li seviyelere kadar yükselmesinin ardından Cuma günü ve Pazartesi günü endekste Mart ayından bu yana ilk kez BİST100’de devre kesiciler çalıştı. Pazartesi günü gerçekleşen Kabine’nin ana gündem maddesi kurdaki yükseliş ve stokçuluk olacağının düşünülmesi ardından, Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan mikrofonların başına geçti. Erdoğan, Türk Lirasını Özendirme Paketi’ni açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Kur getirisi mevduat kazancının altında kalırsa, aradaki fark vatandaşımıza ödenecek.”

açıklamasında bulundu. Dolar / TL açıklamalar ardından 18,00’li seviyelerden 11’li seviyelere kadar geriledi. Pazartesi günü VİOP akşam seansının normal seans kapanışının 53,50 artışla kapanmasına ek TL’nin değer kazanması için uygulanacak ekonomi paketiyle birlikte BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe pozitif başlangıç yaptı.

Ancak endeksteki yükseliş çok uzun sürmedi. TL’nin dolar karşısında değer kazanmasına rağmen, sert geri çekilen kur sanayi sektörü paylarını olumsuz etkiledi. Endekste devre kesiciler tekrar çalıştı. Piyasadaki belirsizlik ortamı ile BİST100 endeksi günü negatif tamamladı. TL’nin değer kazanması ve tahvil faizlerindeki aşağı yönlü seyir ile birlikte bankacılık endeksi yatay kaldı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu