Gündem

BİST100 endeksi

2021 yılı Mart ayında TCMB Başkan değişikliği piyasadaki volatiliteyi yükseltirken yurt içindeki güvensizlik ortamının arttığını gördük. Çünkü  Naci Ağbal döneminde sıkı para politikası görüşü benimsenmiş ve TL varlıklardaki değer kazancı gün ve gün artmıştı. Ancak Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Naci Ağbal görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu getirildi. Başkanlığının ilk döneminde sıkı para politikasını benimseyen TCMB, son aylarda yüksek enflasyonun geçici olduğu göstergesi ile politika faizinde indirime gitti ve sıkı para politikası duruşundan vaz geçti.

TL varlıklar sert değer kaybetti Faiz indirimleri, yüksek enflasyon, 10 büyükelçi olayı ve küreseldeki haber akışları sonrasında 18,36 ‘yı test eden Dolar TL kuru ile birlikte, TCMB piyasaya 5 seferde 6,5 milyar dolarlık döviz sattı. Ancak bu müdahalelerin yetersiz kalması sonrası Kabine Toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TL’yi özendirme paketi açıkladı ve Dolar TL 10,50’li seviyelere kadar geri çekildi.  Dijital kanallardan ve piyasadan yapılan satışlarla birlikte kur tarafındaki sert geri çekilme sonrası Dolar TL 13,00 ‘lü seviyelerde dengelendi 2021 yılının son çeyreği TL’nin değer kaybetmesi ve enflasyonun yükselmesinden kısmen faydalanacak şirketlerin hızla değer kazandığı bir çeyrek olmasıyla birlikte, 2022’de para politikasında normalleşmeye dönüldüğü ve TL değer kazandığı takdirde bankaların sanayi paylarından daha iyi performans göstermesi beklenebilir. 2022 yılında en çok konuşulacak konuların ise TL’yi özendirme paketinin piyasalara etkisi, enflasyon, politika faizi ve Fed kararları olmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksi 2021 yılının son işlem gününü hacimsiz geçirdi. Endeks günü yatay seviyeden tamamladı. Dolar / TL ise 2021 yılında 13,40’lı seviyelerde dengelendi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu