Sponsorlu Bağlantılar

Bulanık, Bulutlu Görme

Bulanık, Bulutlu Görme

Bulanık görme etraftaki kişileri ve nesneleri bulutlu ve puslu görme sorunudur. Böylece kişinin görme keskinliği azalır ve hiçbir şeye odaklanamaz. Özellikle ince detaylar artık görülemeyecek duruma gelir. Bu nedenle bulanık görme sorunu yaşayan hastaların zaman kaybetmeden göz doktoruna gitmezse önerilir.

Önem verilmeyen ve ertelenen bulanık görme sorunu ilerleyen zamanlarda ciddi göz hastalıklarına neden olur. Miyop ve astigmat hastaları daha fazla bulanık görme durumuna maruz kalırlar. Ayrıca ilerleyen yaşlarda birçok kişide göz merceğinin kalınlaşması sonucu bulanık görme durumu ortaya çıkar.

Bulanık Görme Hangi Durumlarda Yapılır?

Görme keskinliğinin ve kalitesinin azaldığı bulanık görme durumu korneayı ve görme sinirini olumsuz etkileyen herhangi bir durum sonucunda ortaya çıkar. Ayrıca bulanık görmenin nedenleri altında astigmat, miyop, makula dejenerasyonu, retina dekolmanı, kılcal damarların tahriş olması ve katarakt gibi etkenler bulunur. Ayrıca bazı hastalıklarda bulanık görmeyi etkiler. Özellikle göz iltihapları, şeker hastalığı, anemi, beyin tümörü ve migren bulanık görmeye yol açar.

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hafif düzeydeki bulanık görme sorunları göz damlası lens ve gözlükle tedavi edilir. İleri düzey bulanık görme hastalığına sahip kişilere cerrahi müdahale olan göz çizdirme ameliyatı uygulanır. Dolayısıyla hastaya uygulanacak olan müdahale Hastanın genel sağlık durumuna ve bulanık görme boyutuna bağlıdır. Bu nedenle hastalara detaylı göz muayenesi ve göz anjiyografisi yapılmalıdır.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Şeffaf yapıya sahip olan göz merceği zamanla bu saydamlığını getirerek matlaşmaya başlar. Böylece bulanık görüntüye neden olan katarakt ortaya çıkar. Bu durum net görmeyi engellediği gibi göz sağlığını da olumsuz etkiler. Erken dönemde müdahale edilmesi kataraktın iyileşme oranını arttırır. Dolayısıyla katarakt için en uygun tedavi yöntemi ameliyattır. Katarakt hastaları, katarakt ameliyatı fiyatları ve işlemleri hakkında bilgilendirilir.

Katarakt ameliyatına dikkat edilmesi gereken en önemli detay göz içerisine yerleştirilecek lensin ben numarasının en iyi şekilde tercih edilmesidir. Tüm bu işlemlerin özenli ve dikkatli bir şekilde yapılması katarakt ameliyatı fiyatları üzerinde etkili olur.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt ameliyatı retina üzerinden atılan küçük kesi yardımı ile yapılır. Atılan kesi ile gözün arka kısmında bulunan doğal mercek özenli bir şekilde alınır. Hastanın ihtiyacı doğrultusunda tercih edilen yapay lens göz içerisine yerleştirilir. Retina üzerine yeniden dikiş atılmaz. Çünkü retina kendiliğinden iyileşir. Cerrahi müdahale ile tedavi edilen hastalar 2-3 hafta içerisinde yeniden sağlıklı bir hayata sahip olurlar. Katarakt ameliyatı fiyatları tercih edilen göz sağlık kuruluşuna göre değişir.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Günümüzde kullanılan akıllı lensler daha çok katarakt hastalarına uygulanır. Çünkü katarakt hastaları sahip oldukları gerçek göz merceklerinin zamanla şeffaflığını yitirmesi ile bulanık görme gibi bir soruna sahip olurlar. Yaşanılan bu sorun kişiyi olumsuz etkilediği için ihtiyacı doğrultusunda akıllı lens kullanımına karar verilir. Akıllı lens fiyatları tercih edilen merceğin kalitesi ve yapısına göre değişir.

Teknolojik bir yapı ile üretilen akıllı lensler birden fazla alana odaklanma imkânı sundukları için yaygın bir kullanıma sahipler. Gözlük ve kontakt lens kullanmak istemeyen hastalar için ideal bir uygulamadır. Ayrıca akıllı lensler lazer ameliyatı için uygun olmayan hastalara da önerilir. Akıllı lens fiyatları üretici firmaya göre değişebilir.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lensler bir diğer adıyla 3 odaklı lensler göz içerisine yerleştirilir doğal ve lenf görünümünde tasarlanırlar. Bu özelliklerinden dolayı akıllı lens fiyatları belirlenirken birtakım kriterler göz önünde bulundurulur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu