Gündem

Düşüşte alınır örneği

Ne denir düşerken almayı bileceksin. Dün ABD seansı bunun en güzel örneklerinden birini yaşattı. Fed yetkilileri geçen ay ABD işgücü piyasasının “çok sıkı” olduğunu ve merkez bankasının faizleri beklenenden daha erken yükseltmesine ihtiyaç duyabileceğini, ancak aynı zamanda yüksek enflasyonu dizginlemek için toplam varlıklarını da azaltabileceğini söylemiş, Mart ayında bir faiz artışı beklentisi %80 ihtimalle çıkmıştı. Musk’ın tesla için yaptığı açıklama, Goldman’ın Fed’in 2002’de Mart, Haziran ve Eylül aylarında oranları 3 defa artıracağını tahmin etmişti, ancak şimdi Aralık ayında başka bir artışla bu beklentisini 4’e çıkarması ki Cuma günü de JPMorgan , ilk faiz artırımı tahminini Marta çekmiş ve her çeyrekte artış öngörmüştü. 10 yıllık Hazine getirisi yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesini görürken ABD borsaları en sert satışlarından birine yaşıyordu. Yatırımcılar sabahı artan tahvil getirileri ve bu haftaki enflasyon verilerinin ABD Federal Rezerv para politikası sıkılaştırması için ne anlama gelebileceği konusunda endişelenirken, diğerleri sakin kalarak düşüşü satın almaktaydılar. İlginç bir durum oluşmuştu. Günün erken saatlerinde neredeyse %3 geriledikten ve 22 Kasım’da ulaştığı gün içi rekor seviyesinin %10,37 kadar altına düştükten sonra, teknoloji ağırlıklı Nasdaq, öğleden sonra keskin bir yükselişe geçti. Seansın sonundaki geri dönüşte; Teknoloji hisselerinin bazılarının % 5- 0 veya daha fazla düşmesini yatırımcılar almak için oldukça makul bulurken, hazine getirilerinin rekor seviyeye yükselmesinin ardından hafif geri gelmesi de teknoloji yatırımcıları için biraz yeşil ışık oldu ve toparlanma yaşadık. Ama genel hikaye de değişiklik yok. Yatırımcılar önümüzdeki aylarda beklenen güçlü ekonomik büyümeden fayda sağlamak istiyorlarsa; finansal, endüstriyel ve enerji hisselerine daha fazla ağırlık vermeliler. Dolar endeksi %0.17 artışla 95.957’ye yükseldi. Dolar, artan Hazine getirilerinden önemli bir destek bulamadı. Geçen hafta %5 tırmanan petrol fiyatları, kısmen Kazakistan’daki huzursuzluktan kaynaklanan arz kesintileri ve Libya’daki kesintilerle kazanımlarını korudu. ABD ham petrolü %0.85 düşüşle 78.23 $’a, Brent ise %1.1 düşüşle 80.87 $’dan işlem görmekte.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri Salı günkü işlemlerde artan enflasyon kaygılarının merkez bankalarının sıkılaşma döngüsüne girmesini gerektireceğine yönelik endişelerle satış ağırlıklı izliyor.

Çin ana karasında Omicron varyantını taşıyan yerel kaynaklı ilk yeni Kovid-19 vakalarının görüldüğü Tiencın şehrinde kısmi karantina tedbirleri uygulanmasına karar verildi.

Türkiye’de ödemeler dengesi ve Hazine ihalelerinin izleneceği yeni günde, yurt dışında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşması beklenecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; şirket ve kurumlar da artık döviz hesabını TL mevduata dönüştürebilecek. Tüzel kişiler 6 ay veya 1 yıl vadeli TL mevduat hesabı açabilecek.

Stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Caydırıcılığın artırılması amacıyla 50 bin lira olan alt sınır 100 bin liraya, 500 bin lira olan üst sınır ise 2 milyon liraya çıkarıldı.

Sermaye Piyasası Kurulu , para piyasası fonlarının mevduat/katılım hesaplarında değerlendirilebilecek azami sınırını yüzde 25’ten 50’ye çıkardı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell, bugün katılacağı Senato Bankacılık Komitesi’nde Banka’nın yüksek enflasyonun kök salmasını, kalıcı hale gelmesini engelleyeceğini söyleyecek.

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Fed’in ekonomiyi çok ağır şekilde sarsmadan faiz artırımları yolu ile enflasyonu kontrol altına alabileceğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Başkan Joe Biden’in Fed Yönetim Kurulu’nda boş bulunan üyelikler için adaylarını yakın zamanda açıklamayı umduğunu söyledi.

Fed, Başkan Yardımcısı Richard Clarida’nın önceden planlanandan yaklaşık 2 hafta erken görevinden ayrılacağını duyurdu.

ABD’de yapılan bir ankette, ülkedeki ekonomik durumdan duyulan endişenin Kovid-19 salgınının önüne geçerek ilk sıraya yerleştiği ortaya çıktı.-BloombergHT

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, COVID-19 vaka sayılarındaki artış sonrasında, sınırlarda uygulamakta oldukları tedbirleri Şubat ayı sonuna kadar uzatma kararı aldıklarını bildirdi.

Güney Koreli ve Japon yetkililerin verdikleri bilgilere göre Kuzey Kore son bir hafta içinde ikinci kez balistik bir füze denemesi gerçekleştirdi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu