Gündem

ECB haftası

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki  
19 Temmuz          
10:00 TRY Tüketici Güveni (Tem)   81,7  
20 Temmuz          
04:30 AUD Para Politikası Toplantı Tutanakları      

 

“PİYASANIN ROTASI”

ECB Haftası…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 190,280,407 – tedaviye pozitif cevap veren 133,079,832 – ölü sayısı 4,086,235 kişiye ulaşmıştır. 

Piyasalar, büyüme teması ve delta varyantına ilişkin endişeler nedeniyle risk algısında bir miktar bozulmaya maruz kalmaktadır. Fed’in enflasyon geçici olacak yönlendirmesi ve genişleyici politikaların süreceğine inan piyasa katılımcıları hisse senetlerine olan ilgilerini sürdürürken, rekor tazelemelere ara verilmektedir. ABD tarafında yıllık %5.4 enflasyon üzerinde getiri çabasında olan bol likiditenin endekslerde yeni yukarı çabaları başarılı olmamaktadır. Bu noktada şirket karlılıklarının yıllık enflasyon üzerinde olması gerekirken, Fed desteği alan şirketlerin normal faaliyetlerine tam olarak dönmeden bunu nasıl başaracakları soru işaretleri oluşturmaktadır.

Risk algısı temasında ABD 10 yıllık %1.30 – %1.35 bölgesinden çıkarak aşağı yönde %1.29 seviyesinden baskılanmaktadır. Tekrar 10 yıllık %1 seviyesine ulaşır mı ulaşmaz mı tartışmaları etkin olmaktadır.

Güçlü $ teması etkin olurken, $ endeksi 93 seviyesine yakın hareket etmektedir. Piyasa katılımlarının algısında uzun dönemli referans seviye 92.88 yer almaktadır.

ABD tarafında finansal sonuçları izlerken, bu hafta Netflix – Twitter sonuçları önemli olacaktır.

Bu hafta ECB faiz kararını ve Başkan Lagarde açıklamalarını takip edeceğiz. GCM Yatırım Araştırma olarak faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Fed’in varlık alımlarını tartışabiliriz söylemiyle, çıkış stratejisine ilişkin güvercin sözlü yönlendirmesine start vermiştir. Ana oyun kurucu Fed $ temasını belirlerken, € temasında Lagarde sözlü fiyatlama gücünü kaybetmiştir. Bu durumu lehine çevirmek isteyen Lagarde, 22 Temmuz ECB toplantısını önemli yapmak için elinden geleni yapmaktadır. Lagarde, bu toplantı ile sözlü yönlendirmeye ilişkin yeni bir yol haritası açıklayacakken, %2 simetrik enflasyon hedeflemesiyle olası bir faiz artışı beklentisinin önüne geçmek istemektedir. Pandemi sürecinde çıkış zayıf € teması ile sağlanmak istenirken, yeni enflasyon hedeflemesi temelinde faiz ve varlık alım politikalarının nasıl şekillenebileceği merak edilmektedir. Piyasa katılımcıları Lagarde açıklaması öncesinden Temmuz toplantısını önemsemezken, Lagarde açıklamalarına rağmen yine önemsememektedir. Bakalım bu sefer Lagarde şapkadan tavşan çıkararak Draghi dönemlerine dönebilecek mi göreceğiz. Piyasanın yaklaşımında Temmuz toplantısında sözlü yönlendirmeye ilişkin sinyalleri alıp, sonbahar toplantısında € fiyatlamasına ilişkin aksiyon alınması senaryosu etkin olmaktadır. Güçlü $ teması ile piyasa katılımcıları € kısa pozisyonlarını sürdürmektedir. Ayrıca Lagarde bankaların temettü ödeme ve hisse geri alım programlarının sonlanıp sonlamayacağını 23 Eylül toplantısında konuşulacağını açıklarken, Temmuz toplantısında zayıf bir ihtimal temettü yasağının kalkması beklenebilir.

OPEC+, Ağustos ayından itibaren petrol arzını günlük 400bin varil artırma konusunda anlaşma sağlamıştır.

Fiyatlama dinamikleri;

  • S&P500 endeksi 4304 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
  • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,2768 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,3304 seviyesinde bulunmaktadır.
  • EURUSD paritesi 1.1803 seviyesinde bulunmaktadır.
  • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 92.7 seviyesinde hareket etmektedir.
  • Altın $18127 ile $1800 psikolojik seviyesi üzerinde hareket etmektedir. 
  • Gümüş $25.47 seviyesi ile $26 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
  • Altın / gümüş rasyosu 71.14 seviyesinde bulunmaktadır.
  • USDTRY paritesi 8.5348 seviyesi ile 8.60 seviyesi altında hareket etmektedir.
  • Türkiye 5 yıllık CDS 380.33 ile 400 seviyesi altında hareket etmektedir.

 

Türkiye corona virüs durumu;

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu