Gündem

Ekonomi destek paketinin detayları ve TL varlıklardaki fiyatlama

Piyasa Gündemi

Hafta içerisinde zayıflama kaydeden küresel risk iştahı dün salgın kaynaklı endişelerin bir miktar yatışmasına bağlı olarak toparlanma kaydetti. Bugün ABD cephesindeki ekonomik veri akışları takip edilecektir. Yurt içinde pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik önlem paketinin detayları ve bu hususta yapılan açıklamalar gündemdeki yerini koruyor. Yurt içinde artan volatilite ve TL varlıklardaki fiyatlama eğilimi yakından izleniyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    16:30 ABD – GSYH 2021/3Ç Önem: Yüksek
•    16:30 ABD – Kişisel Tüketim Harcamaları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişelerin bir miktar yatışması ve risk iştahındaki toparlanmaya bağlı olarak son günlerde zayıflamanın yaşandığı küresel hisse piyasalarında dün toparlanma eğilimi etkili oldu. BIST-100 Endeksi dün günü %7,99 oranında sert bir düşüşle 1.892,02 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü %1,50’leri aşan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 12,58 – 12,72 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 12,30’lu seviyelerden işlem görmekte. Yurt dışına kıyasla ayrışmanın ve sert fiyatlamaların yaşandığı BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün BIST 100’deki şirketlerin yaklaşık üçte biri taban fiyattan günü tamamladı. Son 3 günlük satışla endeks, ekim ayı başlarında başlayan yükselişin %50’sini geri verdi. Ayrıca yaşanan bu düşüşle birlikte önceki gün test edilip üzerinde kapanış gerçekleştirilen ana yükselen trendin de altına sarkılmış oldu. Kurlardaki aşırı oynaklığın yanına yurtdışı gecelik swap faizlerindeki hızlı yükseliş eklenince hisse senetleri sert satılmaktan kurtulamadı. Son günlerde bahsettiğimiz üzere kısa vadeli gün içi destek ve dirençler önemini kaybetmiş durumda. TL varlıklarda yeni denge oluşma sürecinde bir süre daha yüksek volatilite devam edebilir. Bu dönemde kaldıraç ve kredi kullanımının sınırlandırılması ve portföy içeriğinin çeşitlendirilmesi faydalı olacaktır. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu