Ekonomi/finans tarihinde bugün

31 yıl önce (1990) bugün, Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” adlı tablosu (1906) rekor fiyatla Erol Aksoy’a satıldı: 1 milyar 750 milyon lira (o günün kuruyla $614 bin). 
 
Tablo, 1961’deki ölümüne kadar zengin bir iş adamı olan Saim Birkök’e aitti. Aile bireyleri arasında uzun ve can sıkıcı bir miras anlaşmazlığı sonucunda İstanbul Resim ve Heykel müzesinin emanetine geçmişti. Erol Aksoy satın aldıktan sonra uzun süre İktisat Bankası koleksiyonunda kalan tablo TMSF’nin Erol Aksoy’un varlıklarına İktisat Bankası kaynaklı borçları sebebiyle el koymasıyla devlete geçti ve Aralık 2004’te 1,95 trilyon lira muhammen bedelle açık arttırmaya çıkarıldı. Pera Müzesi ile İstanbul Modern’in ateşli rekabeti ile geçen açık artırma sonucunda Pera Müzesi resmi, Türk resim sanatında bir esere verilen en yüksek fiyat olan 5 trilyon lira (yaklaşık $3,5 milyon) karşılığında satın aldı. Tablo şimdi orada sergileniyor.
 
Tablonun bir de 1907 versiyonu var. Daha önce İstanbullu Levanten bir aileye ait olan bu version, 1984 – 1986 yılları arasında Londra’daki bir müzayedede Erol Simavi tarafından $100 bin karşılığında satın alındı ve halen Belma Simavi koleksiyonunda bulunuyor.
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu