Gündem

Emtia ve para piyasası

BRENT Brent petrol’de dün alım iştahının tekrar güçlenirken, %3.33 oranında değer kazanımı ile 83.41$ seviyesinden kapanış gerçekkelti. Önceki 2 günde yaşanan güç kaybı sonrasında dün etkili olan yükseliş ile orta vadeli dirençlere biraz daha yaklaşıldığını görüyoruz. Teknik göstergelerde yükseliş yönlü hareketin sürmesine rağmen artık bazı göstergeler aşırı alım seviyelerine yükselmiş olması ve orta vadeli dirençlere yaklaşılmış olması kar satışarının görülme potansiyelini arttırıyor. 84.80 $ ile 85.80$ seviyeleri ilk diren noktaları olarak takip edilebilir.

ONS/ALTIN “XAUUSD” Ons/Altın’da dün alıcıların daha istekli olduğu bir gün yaşanırken, %1.22 yükseliş ile 1823$ seviyesinden kapanış gerçekleşdi. Haftanın ilk iki gününde etkili olan alımlar sonrasında kısa vadeli göstergelerin güç kazandığın görüyoruz. Kısa vadeli hareketlerde ara direnç olarak takip ettiğiniz 1814$ seviyesinin üzerinde gerçekleşen kapanışıda kısa vade açısından olumlu buluyoruz. Son günlerde etkili olan tepki yükselişinin ivme kazanabilmesi için yatay trend direnci konumunda olan 1834 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşmeli.

GRAM ALTIN Gram Altın’da dün hafif pozitif bir seyir izlendi ve %0.99 oranında değer kazanımı ile 808.90TL seviyesinden kapanış gerçekleşti. 795TL seviyesinin üzerinde sınırlıda olsa yükseliş hareketini devamı görebiliriz. Ancak kısa vadeli bazı göstergelerde görülen zayıflama bu seviyenin altında geri çekilmenin hızlanabileceği gösteriyor. Bu neden 795TL seviyesi kısa vadeli hareketlerde kritik nokta olarak görüyoruz. Bu seviyenin üzerinde sürecek yükselişlerde 839 ile 908 TL seviyeleri ilk dirençler olarak takip edilebilir.

GÜMÜŞ “XAGUSD” Gümüş’de tepki hareketi etkili olurken, dün %1.37 oranında değer kazanımı ile 22.78 kapanış gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde 22$ desteğinin üzerinde gelen alımlar ile toparlanan Gümüş’ün kısa vadeli gösterelerin gelen alımların paralelinde tekrar toparlandığını görüyoruz. 23.40$ seviyesini ilk ara direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin aşılması sonrasında ise 24.80$ direncine kadar hareketin devamı bellenebilir.

EUR/USD EUR/USD paritesinde dün hafif yükseliş yaşandı ve gün 1.1365 seviyesinden kapandı. Paritenin teknik göstergelerinde pozitif görünüm sürüyor. Yatay kanalın üst bandı konumunda olan 1.1380 direnci önemini korurken, bu seviyesinin üzerinde kapanış görmedikçe paritede yatay kanal içinde dalgalı seyir sürecektir. 1.12-1.1150 seviyeleri ise kısa vadeli destekler olarak takip edilebilir.

DXY DXY endeksinde dün %0.38 oranında düşüş 95.62 seviyesinden gün tamamlandı. Orta vadeli yükselen trend geçerliliğini korumasına rağmen, son dönemde yaşanan sıkışmanın devam ettiğini görüyoruz. 96.90 seviyesini kısa vadede önemli direnç olarak takip ediyoruz. Orta vadeli yükseliş trendinin devamı açısından bu seviyenin üzerinde kapanış gerçekleşmeli. 95.50 seviyesini ise ilk ara destek noktası olarak takip edecğeiz. Bu desteğin altında ise trend çizgisine kadar geri çekilme görebiliriz.

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu