Gündem

Enflasyonlu hafta

Nispeten ekonomik veriler açısından sakin bir haftaya giriyoruz. ABD getiri eğrisinin kısaca tersine dönmesiyle küresel tahvil satışları devam ediyor. Uzun vadeli oranlar geçen ay keskin bir şekilde yükseldi ve bu kadar güçlü bir faiz artışından sonra bir düzeltme kaçınılmazdı. Uzun vadeli oranların , Fed’in Mart FOMC toplantısının tutanaklarının yayınlayacağı Çarşamba günü bir miktar destek almalarını beklemekteyiz. Tutanaklar da , komitenin, bilanço ikinci tura ilişkin daha fazla ayrıntı da dahil olmak üzere, para politikasını daha hızlı ve daha agresif bir şekilde sıkılaştırmaya niyetinin güçlü olduğunu teyit etmesini bekliyoruz. Likidite kademeli olarak azaldıkça , teminatlı fonlama oranlarının yükselmesini ve RRP olanağının/etkisinin giderek daha azalmasına imkan sağlayacak bu da Fed’in hala gevşek olan finansal koşulları sıkılaştırma / bilançosunu küçültme hedeflerine yardımcı olacaktır. Fed’e göre, kısa vadeli faiz oranlarının ne kadar yükseleceği verilere bağlı olacak. Enflasyon, çekirdek PCE’de %5,2’den %5,4’e yükselirken , istihdam büyümesi gücünü koruyor, petrol fiyatlarındaki seyir yüksek , yüksek ücret artışı, artan kiralar , enflasyonun Fed’in isteyeceğinden daha uzun süre yükseldiğini ve yükseleceğini gösteriyor. Ve piyasalarda 50 baz puanlık faiz artırımlarını Mayıs ve Haziran ayları için canlı tutuyor. Ardından Fed, 2022 yılı sonuna kadar %2,5 civarında nötr olana kadar art arda her toplantıda faiz oranlarını artırmaya devam edecek. ECB tarafında ise yıllık %7,5 ve çekirdek enflasyonun %3 e yükseldiğini görmekteyiz. Piyasalar şimdi önümüzdeki 12 ay boyunca ECB’den 100 baz puanlık ve bu yıl 75 baz puanlık faiz artırımlarını fiyatlıyor. Bu haftanın gündemine baktığımızda enflasyonlar ön plana çıkıyor. Yurtiçinde yıllık enflasyonun %61,50’ye çıkması, Euro Bölgesinde Şubat ayında ÜFE’nin yıllık %31,7 yükselmesi beklenirken ABD’de ise ISM hizmet sektörü endeksinin Şubat ayındaki 56,5 seviyesinden Mart ayında 58,6’ya çıkması beklenmekte.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

 Standard and Poors, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu “B+” olarak teyit etti, yerel para cinsinden notunu “BB-“den “B+”ya indirdi, görünüm “Negatif” olarak devam edecek . Kredi derecelendirme kuruluşu, artan gıda ve enerji fiyatları da dahil olmak üzere Rusya-Ukrayna askeri çatışmasının yansımalarının, Türkiye’nin zaten zayıf olan ödemeler dengesini daha da zayıflatacağını ve enflasyonu artıracağını belirtti.

S&P, bu yıl enflasyonun yüzde 55,0 olacağını tahmin etti. S&P, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin bu yıl yüzde 2,4, gelecek yıl yüzde 2,9 olmasını beklemeyi sürdürdü. USD/TRY beklentisi bu yıl sonu için 16,00, gelecek yıl sonu için 16,50 seviyesinde açıklandı.

Ukraynalı müzakereci David Arakhamia, “Zelenskiy ve Putin görüşmesi ya Ankara’da ya da İstanbul’da olacak” dedi.

ACC; İtalya,Termoli’deki Stellantis tesisinde üçüncü bir üretim tesisi kurmayı planlıyor. Ortaklık, 2030 yılına kadar en az 120 gigawatt saat hücre kapasitesi hedefliyor. Dünyanın önde gelen otomotiv gruplarından Stellantis, ortak çalışmaları ve elektrikli mobiliteye yönelik yatırımlarını sürdürüyor. Yaptığı ortaklıklar ile İtalya’daki Termoli tesisini yeni bir batarya tesisine dönüştürmek için çalışan Stellantis, bu doğrultuda Automotive Cells Company (ACC) ile iş birliği yapıyor. ACC’nin büyüme stratejisini de destekleyen bu yatırım ile birlikte TotalEnergies/Saft ve Stellantis’in, Mercedes-Benz’i eşit ve yeni bir ortak olarak bünyelerine dahil etme anlaşması tamamlanıyor. Ortaklar; Ağustos 2020’de Stellantis ve TotalEnergies/Saft tarafından kurulan ACC’nin endüstriyel kapasitesini 2030 yılına kadar en az 120 GWsa’e çıkarmayı hedeflerken, yeni nesil yüksek performanslı batarya hücrelerinin ve modüllerinin geliştirilmesini ve üretimini de artırmayı taahhüt ediyor.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu