Gündem

Erken sıkılaşma endişeleri küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor

Piyasa Gündemi

ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında bir artış göstermesine karşın işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar beklentilerden daha güçlü geldi. FOMC tutanakları sonrasında erken sıkılaşma endişeleri ve Fed’in daha agresif hareket edeceğine dair artan endişeler küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Geçen hafta başından itibaren ABD tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi de dikkat çekerken, bu hafta ABD’de enflasyon rakamları kritik olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – İşsizlik Oranı Önem: Orta
•    13:00 Euro Bölgesi – İşsizlik Oranı Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen hafta ortasında yayımlanan FOMC tutanakları ve Fed üyelerinin şahin tondaki söylemleri sonrasında sıkılaşma endişeleri artış kaydederken, risk iştahı ve hisse piyasaları baskı altında kaldı. Yurt dışında zayıflayan görünüme karşın toparlanma çabasının korunduğu BIST-100 Endeksi cuma gününü %1,28 oranında yükselişle 2.033,32 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah yataya yakın karışık bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak hafif alıcılı bir seyir hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,82 – 13,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,80’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Cuma günü gün içinde dalgalı bir seyir izleyen endeks kapanışa yakın gelen alımlarla günü artıda kapattı. Endekste cuma günü gün içinde yaşanan geri çekilmelerde bir süredir takip ettiğimiz 22 günlük ortalamanın üzerinde tutunulması olumlu bir tablo oluşturdu. Endekste cuma günü gerçekleşen yükselişe rağmen gün altı periyotlarda teknik göstergelerdeki zayıf seyir devam ediyor. Buna karşın işlem hacmi ve günlük grafiklerde teknik göstergeler yükselişle uyumlu seyrediyor. Bu süreçte yukarıda düzeltmede %50 seviyesinin bulunduğu 2.066 ve devamında %61,8 seviyesinin bulunduğu 2.147 izlediğimiz dirençler olacak. Aşağıda ise bahsettiğimiz 22 günlük ortalama bugün itibari ile 1980 civarında bulunuyor. Bu ortalama üzerinde kalındığı sürece pozitif görünüm korunacaktır.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu