Gündem

Finansal analiz

Haftanın ilk işlem günü data akışı bakımından sakin geçti. Bu noktada iki verinin ön plana çıktığını gördük; İlk olarak Euro Bölgesi yatırımcı güveni verisinin 3 ayın dibine gerilediğini takip ettik. Bu sayede endeks Ağustos ayında 29.8’den 22.0 seviyesine gerileme kaydetmiş oldu. Konu ile alakalı Sentix Yöneticisi Patrick Hussy, Euro Bölgesi ekonomilerinin iyileştiğini yalnız bu iyileşmenin yavaşladığını belirtti. Bu noktada Delta varyantı kaynaklı korona virüs salgını oldukça etkili. Sonbaharda virüsün yayılma hızının artacağı ve bu nedenle yeni kısıtlamaların geleceğine ilişkin beklentiler kuvvetli. Bu durum da doğal olarak ekonomiye duyulan güveni net olarak zayıflatıyor. Dün takip edilen bir diğer veri de ABD’de açıklanan iş imkanları ve personel değişimi oranı (JOLTS) datasıydı. Verinin piyasa beklentilerinin üzerinde açıklandığını gördük. Yalnız piyasalara olan etkisinin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Yeni günde veri akışının çok yoğun olmadığını görüyoruz. Yurt içerisinde işsizlik oranı takip edilecek. Yurtiçi piyasalara net bir etkisinin olması beklenmiyor. Avrupa tarafında Almanya’dan gelecek Ağustos ayına yönelik ZEW ekonomik hissiyatı verisi açıklanacak. Verinin Temmuz ayı ile kıyasladığımızda 63.3’den 56.7’ye gerilemesi bekleniliyor. Zaten dün açıklanan Euro Bölgesi Sentix verisi de geri çekilmenin olacağını gösteriyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Salı günkü işlemlerde delta varyantı ile artan vakalara ve teşviklerin geri çekileceği takvimin öne alınacağına dair endişelerle karışık seyretti. Japonya Borsası tatilden kazanımlarla döndü. Endeks Hong Kong’da dalgalı bir seyir izlendi, Çin ve Güney Kore’de ise satıcılı bir seyir hakim.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed’in varlık alımlarını azaltma planını Eylül ayında açıklaması gerektiğini söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic bankanın varlık alımlarının azaltılmasına Ekim-Aralık ayı arasında başlayabileceğini söyledi.

ABD’de 1 trilyon dolarlık toplam büyüklüğe sahip altyapı paketinin nihai metni konusunda uzlaşmaya varıldı. Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, nihai metin konusunda varılan uzlaşmanın ardından bugün paketin oylanacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Temmuz ayına ve Ocak-Temmuz dönemine ilişkin hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre, temmuzda hava yolunu tercih eden yolcuların sayısı 17 milyon 135 bin 415 olarak kayıtlara geçti. Ocak-Temmuz döneminde ise 57 milyon 386 bin 803 yolcu hava yolunu kullandı.

Richmond Fed Başkanı Tom Barkin, yüksek enflasyonun bu yıl Fed’in faiz oranlarını artırma kriterlerinden birini karşılıyor olabileceğini, ancak faiz oranlarının artmasından önce işgücü piyasasının iyileşmesi için hala alan bulunduğunu bildirdi.

New York Fed anketine göre, ABD’li tüketicilerin orta vadede enflasyon beklentileri Temmuz ayında sekiz yılın en yüksek seviyesine yükseldi. New York Fed, yaptığı açıklamada, anket katılımcılarının üç yıl içinde Ağustos 2013’ten bu yana en yüksek ve Haziran ayındaki % 3,6’dan yüksek olan % 3,7’lik bir enflasyon oranı beklediğini bildirdi. Gelecek yıl için enflasyon beklentileri % 4,8 ile rekor seviyeye yükseldi.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, mevcut aşının Delta varyantına karşı etkili olduğunu ve herhangi bir güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi. Öte yandan şirket tarafından yayımlanan güncel raporda da, üçüncü doz aşının en yüksek koruyucu etkinliği sağladığı belirtildi.

AC Asia ex, Japan % -0,01 satıcılı

S&P 500 % -0,14 satıcılı

Euro Stoxx 50 % -0,13 satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu