Gündem

Finansal piyasalar

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Toplam aşı sayısı 47 milyon dozu geçti. 18 yaş üstü nüfusumuzun yüzde 54’ü en az bir doz aşı yaptırmış durumda

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yılın ikinci çeyreğinde güçlü baz etkisinin etkisiyle çift haneli, yüzde 20’ler civarında bir büyüme beklediklerini açıkladı.

Lütfi Elvan: Yüksek enflasyondan kurtulmamız şart. Disiplinli ve öngörülebilir politikalar enflasyonla mücadelede başarı getirecektir. Bu ülkenin ihtiyacı düşük enflasyon ve kur istikrarı. Fiyat istikrarı olmaksızın, sürdürülebilir bir büyüme ve refah artışından bahsedemeyiz.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, AB’nin Türkiye’deki Suriyelileri desteklemek için 2024’e kadar 3 milyar Euro bütçe ayıracağını bildirdi.

Ursula Von Der Loyen: Türkiye-AB ilişkileri gelişme gösterdi ancak ticaret ve gümrük birliğinin güncellenmesi konularında daha fazla çalışma gerek

Dışişleri Bakanlığı zirveyle ilgili olarak “AB Zirvesi’nde Türkiye başlığı altında kabul edilen kararlar, beklenilen ve gereken adımları içermekten uzaktır. AB’nin olumlu gündemi hayata geçirmeyi ertelemesi, bir oyalama taktiği, irade eksikliği ve bir iki üye ülkenin AB üyeliklerini kötüye kullanması olarak görülmektedir. ” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluş Fitch: Türkiye’nin dış finansman ve makroekonomik politikalarındaki gelişmeler kredi notu üzerinde kilit önemde.

Fitch: Türkiye’de bankaların mali kapasite açısından faaliyet ortamı riskleri yüksek önemde değerlendiriliyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç: “(Kabil Havalimanı) Bu sorumluluğu devam ettirmeyi düşünüyoruz. Ancak bunun gerçekleşmesi için adil külfet paylaşımı istiyoruz. Finansal, lojistik, teknik ve güvenlik konularında desteğe ihtiyacımız var. Afgan hükümetiyle hukuki düzenleme yapmamız gerekecek bu konuda anlaşırsak.”

Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün temeli cumartesi günü atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul’u yaklaşık 15 milyar dolarlık maliyetle, 6 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz.

Erdoğan: Seçimin tarihi bellidir, Haziran 2023

Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina uygulamasına 1 Temmuz’da son verilecek.

İsrail Sağlık Bakanlığı, artan koronavirüs vakaları sonrasından bugünden geçerli olmak üzere kapalı alanlarda maske takmayı yeniden zorunlu hale getirdi.

AB, Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımları 6 ay daha uzattı.

BİST100: Endekste haftanın son işlem gününe yataya yakın açılışla başlanırken, seans içinde oluşan satışlarla beraber kapanış yüzde 1,34 aşağıda 1391 puandan tamamlandı. Sektörel bazda bakıldığında; Bankacılık endeksinde yüzde 1,60’lık düşüş gerçekleşirken, Sanayi endeksinde de yüzde 1 civarında değer kaybı gözlemlendi. Teknik görünümde; BİST100 endeksinde negatif fiyatlamanın devam etmesi halinde; 1375-1380 bölgesi kuvvetli destek olmakla beraber, burada tutunamaması durumunda satışların daha da derinleşmesi söz konusu olabilir. Diğer taraftan, olası alıcılı işlemlerde ise; 1400, 1420 ve 1445-1450 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkmakta

VİOP30 YAKIN VADE: Cuma gününde; 1521 puandan yatay açılış yapan Haziran vadeli kontrat, gün içinde oluşan negatif fiyatlamayla beraber kapanışı 1501 puandan tamamladı. Endekste, yeni güne satıcılı fiyatlamayla başlamamız durumunda; 1490 ve 1480-1470 bölgesi destek olarak takip edilebilir. Öte taraftan, olası yukarı yönlü hareketlerde ise; 1540 ve 1560 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu