Gündem

FOMC tutanakları sonrasında risk iştahının baskı altında kaldığı görülüyor

Piyasa Gündemi

Dün yayımlanan FOMC toplantı tutanaklarında Omikron varyantının ekonominin toparlanma patikasını değiştirmeyeceği değerlendirilirken, devam eden arz sıkıntıları ve hedeflerin üzerinde seyreden enflasyona bağlı olarak faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği kaydedildi. FOMC tutanaklarında şahin tondaki ifadeler ve sıkı para politikası mesajları sonrasında küresel risk iştahının ve riskli varlıkların baskı altında kaldığı görülüyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    13:00 Euro Bölgesi – ÜFE Önem: Yüksek
•    18:00 ABD – ISM Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Akşam saatlerinde yayınlanan FOMC tutanaklarında faiz artırımlarının beklenenden daha erken gerçekleşebileceğine dair yönlendirme sonrasında risk iştahının baskılandığı ve hisse piyasalarında satış baskısının artış kaydettiği görülüyor. Tutanaklar öncesinde yükseliş eğilimini sürdüren BIST-100 Endeksi günü %2,12 oranında yükselişle 2.005,29 puandan tamamladı. ABD borsalarında FOMC tutanakları sonrasında satış baskısı artış kaydederken, ABD vadelileri bu sabah hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,54 – 13,57 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,70’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeks dün günün son bölümünde gelen alımlarla bir süredir izlediğimiz 22 günlük ortalamanın üzerine çıkarak bu ortalamanın üzerinde kapanış gerçekleştirdi. 1980 civarında bulunan bu ortalama bugün için izleyeceğimiz ilk destek olacak. Gün içinde bu ortalamanın altına sarkılsa bile kapanışlar çok daha önemli olacaktır. Bu ortalamanın altında gün içinde 1950 izleyeceğimiz ilk destek olacak. Bu seviyeye kadar olacak gün içi geri çekilmeler teknik düzeltme olarak izlenebilir. Gün içinde bu seviyenin de altına sarkılması son günlerde oluşan pozitif havayı dağıtacaktır. Yukarıda ise dünün yükseği olan 2.006 izlediğimiz ilk direnç olacak. Endeksin gün içinde bu seviyenin üzerine çıkması teknik alımların yeniden hızlanmasına neden olabilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu