Gündem

Global PMI dataları açıklanıyor

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,33 değer kazanarak günü 1.444,63 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,45 ve holding endeksi yüzde 0,22 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,13 ile madencilik, en çok kaybettirenler ise yüzde 0,46 ile sigorta, turizm ve orman, kağıt, basım olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü İtalya hariç yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,41, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,27 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,31 değer kazanırken, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 0,04 geriledi. ABD borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,65, S&P 500 endeksi yüzde 0,79 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,19 değer kazandı. Bugün, yurt içinde Tüketici Güveni verisi takip edilecek. Global piyasalarda ise bir çok ülkede açıklanacak olan öncü İmalat ve Hizmet PMI dataları izlenecek. Gün içerisinde, Almanya Merkez Bankası’nın (BUBA) yayımlayacağı Aylık Rapor ve ABD’de Mevcut Ev Satışları datası takibimizde olacak. Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,33 değer kazanarak günü 1.444,63 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 12,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Temmuz 2021 verilerine göre; Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,34 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %41,89 artış gösterdi

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Haziran 2021 verilerine göre; Tarımsal girdi fiyat endeksi 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %2,76 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %27,65 artış gerçekleşti.

 Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaptığı değerlendirmede, “Öncü göstergeler ekonomide büyüme ve yatırım eğiliminin üçüncü çeyrekte de sürdüğüne işaret ediyor. Bu çerçevede, salgınla ilgili dışsal bir şok olmaması durumunda, 2021 yılı için yüzde 8’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz” dedi.

 Enerji ve Tabii Bakanlığı’nın açıkladığı bilgilere göre Temmuz’da 30 bin gigavatsaatin üzerinde elektrik üretimi gerçekleşti. Böylelikle elektrik üretiminde yeni rekor kaydedildiği belirtildi.

 

Şirket Notları:

EGEPO: Şirket payları BİST’te 25 – 26 Ağustos’ta halka arz edilecek.

YEOTK : Şirket payları BİST’te – 27 – 31 Ağustos’ta halka arz edilecek.

İHLAS HOLDİNG A.Ş. (IHLAS): İstanbul İli, Avcılar İlçesi, Firuzköy Mahallesi 629 ada 1,2,8,9 sayılı parsellerde kayıtlı toplam 42.964 m2 yüzölçümlü arsa üzerinde konut ve işyerinden oluşan Bizimevler markalı inşaat projesi yapmak üzere hasılatın %35’i arsa sahibine ait olacak bir hasılat paylaşım sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu projenin yıl içerisinde başlayıp 40 ayda tamamlanması planlanmaktadır.

BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK ISITMA SOĞUTMA HAVALANDIRMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş (BRLSM): Şirket ile Aydınlı İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş. arasında (20.08.2021) Aydınlı Hazır Giyim SelimPaşa Fabrikası’nın Mekanik Tesisat yapım işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 11.400.261,80 TL +KDV dir.

ÜLKER BİSKÜVİ SANAYİ A.Ş. (ULKER): Operasyonel verimlilik ve entegrasyon çalışmaları kapsamında, Esenyurt fabrikasında üretimi yapılan kek işini, kek üretiminde kalite, verimlilik ve rekabet avantajını arttırma stratejisi dahilinde Gebze fabrikasında yer alan ve genişleme projeleri için ayrılan alana taşınmasına ve Esenyurt’taki binanın arsasıyla beraber satılmasına karar verilmiştir. Esenyurt fabrikasında çalışan personeller diğer üretim tesislerinde istihdam edilecektir. Üretimin devamlılığı için taşınma işlemi 2021 yılı sonuna kadar yayılarak hayata geçirilecektir. Ülker Bisküvi, kek işini aynı kapasite ve büyüme hedefiyle sürdürecek, inovatif ürünleri, ihracatı, istihdamı, yatırımlarıyla hem paydaşlarına hem ülkesine değer katmaya devam edecektir.

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.(SISE): Şirket Çayırova Cam Sanayii A.Ş. ile devralma suretiyle birleşmesine ilişkin “Duyuru Metni” Sermaye Piyasası Kurulu’nun 19/08/2021 tarihli kararı ile onaylanmıştır.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu