Gündem

Görüşme haftaya

Gündem Enerji ya bugün bültene petrol fiyatlamaları ile başlayalım. Geleneksel olarak İran petrolünün büyük alıcıları olan Asyalı rafineriler, küresel pazarlarda daha fazla arzın önünü açabilecek 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırma anlaşması olması halinde İran’dan ithalata devam etmeye hevesliler. Asyalı alıcıların çoğu, eski ABD Başkanı Trump’ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Tahran’ın petrol ihracatına yeniden yaptırımlar getirmesinin ardından 2019’da İran petrol ithalatını durdurmuştu. İran’dan ekstra arzın piyasaya dönme ihtimalinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve bunun arzı kesintiye uğratabileceğine dair korkulara ağır basması nedeniyle petrol fiyatları hafta içinde yaşanan sert dalgalanmaların ardından bugünde gerileme eğiliminde, Brent ham petrol vadeli işlemleri %1,9 düşüşle varil başına 92.29$’a, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri, %0.7 düşüşle varil başına 91.09$’a geriledi. Her iki sözleşme de Eylül 2014’ten bu yana en yüksek noktalarına ulaştıktan sonra dokuz hafta içinde ilk haftalık düşüşlerine yöneldi. Şimdi piyasalarımıza dönelim. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmemesi koşuluyla önümüzdeki hafta sonlarında Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşme davetini kabul ettiğini söylemesi ile Doğu-Batı karşıtlığına diplomatik bir çözüm bulma umutlarını artırmasının ardından Asya hisse senedi piyasalarında satış baskısını hafifletti. S&P 500 vadelileri haberlerle %0.5 yükseldi ve Nasdaq vadelileri %0.6 yükseldi. St. Louis Fed başkanı James Bullard , inatla yüksek enflasyonla mücadele etmek için Fed fon oranının Temmuz ayına kadar %1’e yükseltilmesi çağrısını yineledi ve Fed fon vadeli işlem fiyatlarının önümüzdeki ay başlaması için 1/3’lük bir 50 baz puanlık artış şansı verilmekte

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

SPK haftalık bültenine göre kurul, İnvestco Holdingin pay başına 24 lira, Koleksiyon Mobilya’nın pay başına 1,45 liradan, Hitit Bilgisayar’ın pay başına 11,50-12,50 lira fiyat aralığından halka arzını onayladı.

Kurul, Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 85 milyon lira bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu, Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin 2,5 milyar lira, Arçelik A.Ş.’nin 1 milyar dolar borçlanma aracı başvurusunu onayladı.

SPK, VakıfBank ve Halkbank’ın sermayelerinin 13 milyar 400 milyon lira satış bedeli karşılığı nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve tamamı Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) tahsisli olarak satılacak olan paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebinin olumlu karşılanmasına karar verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), A1 Capital Yatırım Menkul Değerler’in Konya’da irtibat bürosu açmasını onayladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile kur korumalı mevduat sisteminin kapsamı genişletildi. Buna göre; yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ardından onların sermayedarı olduğu şirketler de sistemine dahil olabilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, indirimli malın fiyatının tespit edilmesinde, indirimden önce uygulanan son 30 gün içindeki en düşük fiyat esas alınacak.

Rusya, Ukrayna’nın NATO’ya kabulünün silahlı çatışmayla sonuçlanacağı uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme riskinin “çok yüksek” olduğunu belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme planı olmadığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada, “Rusya önümüzdeki günlerde Ukrayna’yı işgal edebilir. Rusya, saldırısına bahane üretmeyi planlıyor” dedi.

Blinken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un gelecek haftanın ikinci yarısı için yaptığı görüşme davetini kabul etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valery Zaluzhny, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ülkenin doğusunda herhangi bir saldırı planlamadığını söyledi.

ABD Senatosu federal hükümete 11 Mart’a kadar kaynak sağlayacak geçici ödenek tasarısını 27’ye karşı 65 oyla kabul etti. Tasarı geçmeseydi federal hükümet 18 Şubat Cuma gününden itibaren kısmen kapanacaktı.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, COVID-19 krizinin ortasında olmaya devam ettiklerini ve hükümetin ekonomiye “hiç çekinmeden” daha fazla mali destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

G20 maliye bakanlarına göre enflasyon ve jeopolitik riskler küresel ekonomik toparlanmayı tehdit ediyor.

Japonya’da çekirdek enflayon Ocak ayında son 3 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in ekonomiye sağladığı desteği geri çekme konusunda Büyük Resesyon sonrasında yaptığından daha agresif şekilde hareket etmesi, bu çerçevede faiz oranlarını daha hızlı artırması ve bilançosunu daha çabuk şekilde daraltması gerektiğini söyledi.

St Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için harekete geçmesi gerektiğini, ancak bunun Fed’in sıkı para politikasına doğru gittiği anlamanı gelmeyeceğini söyledi.

Morgan Stanley, bu yıl Fed’den 6 faiz artırımı bekliyor

Amerikalılar’ın yaklaşık yüzde 73’ü Omicron varyantına karşı bağışıklık geliştirdi-VoA

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu