Sponsorlu Bağlantılar

Göz Çizdirme Cerrahisi

Göz Çizdirme Cerrahisi

Günümüz teknolojisinde kullanılan lazer ile göz çizdirme işlemleri tarihsel açıdan bu cihazların kullanımından önceki dönemlerde de yapılmaktaydı. Excimer yöntem olarak da bilinen bu klasik yöntemde miyop ve astigmat gibi görme kusurları tedavi edilmekteydi. Cerrahi hassasiyete sahip bıçaklar kullanılarak gözün kornea tabakası üzerine gedikler atılır bu kişilerin görme kusurları giderilmeye çalışılıyordu. Görme kusurları korneada gerçekleştirilen göz çizdirme işlemleri ile düzeltilirdi.

Göz Çizdirme Nedir?

Halk arasında yaygın olarak kullanılan lazer veya kornea tabakasında ki özel bıçaklarla gerçekleştirilen işlemlere Göz çizdirme işlemi denir. Tıp tarihinde uzun yıllar gizemli organ olarak varlığını sürdüren gözümüz daha sonraki dönemlerde geliştirilen yöntemler ve kullanılan ekipmanlar göz kusurlarının tedavisinde de ilerleme kat etmiştir.

Gözlük kullanımı ile beraber göz kusuru bulunan kişiler günlük yaşantılarında rahatlık elde etseler de nihai olarak göz çizdirme ameliyatı daha sağlıklı yaşam vaat ediyor. Özel uçlu cerrahi bıçaklar sayesinde korneada oluşturulan çizikler bu tabakanın görme olayını istenen şekli gelmesini sağlar.  Göz çizdirme cerrahisi ile kornea tabakası istenen şekli getirilerek görme işlevinin istenen seviyeye getirilmesi sağlanır.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Lazer teknolojisi tıp alanında farklı dallarda kullanılmakla beraber görme bozukluklarında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Lazer göz ameliyatı miyop, uzak görüşlülük veya hipermetrop, astigmatizm, presbiyopi görme bozukluğuna sahip kişilere uygulanır. Ayrıca kornea yakışır uygun olan 18 yaşını doldurmuş, göz kuruluğu olmayan kişileri uygulanabilir. Göz gelişimi tamam olmayan küçük yaştaki kişiler ve 60 yaşın üstündeki kişilere uygulanmaz. Ayrıca gözlük numarası yükselmeyen kişilere uygulanır.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer göz ameliyatı teknolojinin geldiği son nokta olan lazer ışınlarının kullanılarak kornea yapısında düzeltmeler gerçekleştirerek kusurların giderilmesi işlemidir. 5 dakika gibi kısa sürede Tedavisi mümkün olan bu yöntem korneada traşlama işlemi yaparak göz kusuru tedavi edilmektedir. Lazer göz ameliyatı herhangi bir risk barındırmayan ve sonuçları itibarıyla değerlendirildiğinde oldukça başarılı tedavi yöntemidir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Lazer göz ameliyatı uygulama süresi gibi iyileşme süresi de oldukça kısa sürede tamamlanır. Kişiler uygulamayı yaptıktan sonra kısa bir müşahede suresinden sonra taburcu edilir. Doktorun önerileri ve ilaçları istenilen şekilde takip edilerek iyileşme süreci hızlandırılır. Lazer göz ameliyatı olan kişiler 24 saat sonra kötü hayatlarına dönebilir.

Göz makyajı, Deniz ve havuza girme durumu, gözlerin oluşturulması veya kaşınması, basketbol futbol gibi takım oyunlarından belli bir süre uzak durmak iyileşme sürecinin sağlıklı bitmesini sağlayacaktır.

Keratokonus Nedir?

Gözün ön kısmında bulunan saydam kornea tabakasının miyop ve astigmat gibi görme bozuklukları ile sivrileşme meydana gelmesine keratokonus denir. Ergenlik döneminden başlayarak 40’lı yaşlara kadar süren bu durum ciddi görme bozukluklarının oluşmasına neden olur. Keratokonus ameliyatı böyle durumlarda kullanılan tedavi yöntemlerinin başında gelir. Bütün hayatımızı güçleştiren keratokonus tedavi edilmediği takdirde kornea nakli ne kadar ilerleyebilir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde sürekli kaşıntının meydana gelmesi, göz kamaşması, korneanın sivrileşmesi sonucunda takılan kontakt lenslerin uyumaması, ışığa karşı hassasiyet in meydana gelmesi, gözlük kullanımına rağmen net görememe, sürekli ilerleyen miyop ve astigmat keratokonus belirtileri olarak gösterilir. Keratokonus ameliyatı oluşan bu görme bozukluklarının tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Hastalık erken dönemlerde müdahale edildiğinde sert kontakt lensler kullanılarak ilerleme durdurulur. Hastalığın ilerlemesi devam ettiği takdirde  keratokonus ameliyatı gerçekleştirilir. Çapraz bağlama tedavisi ile bir veya iki gözde keratokonus ameliyatı yaklaşık yarım saatlik sürede tamamlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu