Sponsorlu Bağlantılar

Göz Çizdirme

Göz Çizdirme

Göz çizdirme ameliyatı kişilerde görülen miyopi, hipermetropi ve astigmatizme rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan excimer lazer göz ameliyatı yerine göz çizdirme ameliyatı denilir. Göz çizdirme tedavisinde amaç kişinin gözlük kusurunun giderilmesi amaçlanır.

Gözün kornea tabakasına cerrahi hassasiyette bıçaklarla çizik atımı işlemi uygulanır. Bu sebepten excimer lazer göz tedavisi halk arasında göz çizdirme ameliyatı olarak kalıplaşmıştır.

Göz Çizdirme Nedir

İnsanlarda belirli sebeplerden sonra kendini gösteren bazı göz hastalıkları vardır. Bu hastalıkların tedavisi için tercih edilen cerrahi bir operasyon işlemi olan lazer göz ameliyatı kişilerin daha sağlıklı ve canlı gözlerle hayatlarını sürdürmek amaçlanmıştır.

Göz çizdirme ameliyatı tıbbı adı excimer lazer göz ameliyatının bir diğer adıdır. Miyop hipermetrop ve astigmat gibi rahatsızların son bulması için yapılan göz çizdirme gözün ön tarafında bulunan kornea tabakasına yapılır. Bu lazerle göz ameliyatı Türkiye’de yaklaşık olarak yirmi iki senedir yapılan bir tedavi yöntemidir.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Kişilerde belirli sebeplerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan lazer göz ameliyatı tedavisi işlemi uygulanır. Lazer göz ameliyatı kişilerin tedavisi için gerekli bir tedavi olup kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini amaçlar.

Göz çizdirme tedavisi miyopi hipermetropi astigmatizme gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Bu rahatsızlıkları olan kişilere bu tedavi uygulanıp bazı kişilere de bu rahatsızlıkları olsa bile bu tedavi uygulanmaz.

On sekiz yaşını geçmiş kimselerde lazer göz ameliyatı uygulanır, ancak on sekiz yaşından küçüklere uygulanmaz. Ama bazı durumlarda on sekiz yaşından küçük kişilere de bu tedavi uygulanır.

Kişide son bir yıl içinde sıfır yetmiş beş dpt altında artış yaşanması gerekir. İlerlemiş bir seviyede diyabet rahatsızlığı ya da göz kuruluğu gibi rahatsızlıkların bulunmaması gerekir. Hamile emziren anneler ve daha birçok hasta ve kişide lazer göz ameliyatı işleminin olması için bu ve buna benzer kriterler aranır. Ancak bu rahatsızlıkların bir kısmı mutlak kriter olmayıp uzman doktorun görüşüne göre kişi ve kişinin durumuna göre değişiklik gösterir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gözlük takmayı ve kullanmayı istemeyen kişiler için kurtarıcı olan lazer göz ameliyatı işlemi sanıldığı kadarda zor bir tedavi değildir. Bu ameliyatta öncelikle kişinin ameliyatının yapılacağı ortam hazırlanır. Daha sonra hastanın gözünün uyuşması için solüsyon dökülür. Hastanın panik olmaması ve heyecanlanmaması için sakinleştirici ilaç verilerek işleme başlanır.

Gözün etrafı iyice temizlenir ve ekartör denilen dişli şeklindeki alet göz kapağına konularak hastanın gözünü kapatması engellenir. Daha sonra lazer göze kilitlenir ve hasta gözünü hareket ettirse de işlemine devam eder.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Kişilerdeki rahatsızlık sonucu göz çizdirme ameliyatı uygulanır. Bu ameliyat sonrası iyileşme üç veya dört hafta sürüp hastalar ilk dört gün ağrı yaşayabilirler.

 

Keratokonus Nedir?

Keratokonus ameliyatı genellikle ergenlik çağında başlayan gözün kornea kısmının yuvarlak olması gerekirken bu hastalıkla beraber Korneanın yani gözün şeffaf kısmının öne doğru sivrileşmesi ile gereken bir tedavidir.

Bu durum zamanla ilerler ve kişide görmeyi bozar. Keratokonus ameliyatı ile bu duruma son verilir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Kişinin hafif bulanık görmesi ile başlayan ve ışığa ve parlaklığa karşı hassasiyet oluşumu gibi belirtiler gösterir. Gözde kızarıklık veya şişme gibi etkenler gösterir. Belirtiler doğrultusunda bir doktora gidip eğer sorun Keratokonus ise keratokonus ameliyatı olmanız gerekir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Korneanın sivrileşmesi sonucu hastalara keratokonus ameliyatı yapılır. Bu sayede kişilerin rahat etmesi sağlanarak görme düzeyleri düzenlenmiş olur.

Keratokonus ameliyatı tedavisinde çapraz bağlama melez kontak lens ve sert gaz geçirgen kontak lens gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu