Sponsorlu Bağlantılar

Göz Felci Tedavisi Nedir?

Göz Felci Tedavisi Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü ve göz kayması şeklinde kendini gösteren hastalık göz felci olarak bilinir. Beyin merkezli olan hastalık daha çok göze gelen sinirlerin fonksiyonunun azalması ile ortaya çıkar. Yüksek risk grubunda bulunan tansiyon ve diyabet hastalarında göz felci daha yaygın görülür. Çünkü bu hastaların damarımı çıkan sorunlar kanama ve tıkanıklığa neden olur. Bu durum sinirlerdeki iletim ağının bozulmasına neden olur.

Sıklıkla yaşlılarda ortaya çıkan göz felci kimi zaman kendiliğinden iyileşme gösterir. Fakat bazı hastaların yaşadığı göz felci iki farklı şekilde tedavi edilir. Bu tedavi yöntemlerinden biri göz kapağı düşüklüğü ameliyatıdır. Bir diğeri ise prizma camlardır. Bu camlar sayesinde göz felci hastaları çift görme şikâyetinden kurtularak tek görmeye başlarlar.

Göz Felci Tedavi Fiyatları

Göz felci hastaları gruplara ayrılır. Bu nedenle uygulanacak tedavi yöntemleri de değişir. Göz felci tedavi fiyatları kişiye özel planlanır ve bu planlama uzman doktorlar gözetiminde uygulanır.

Göz Kayması Nedenleri

Günümüzde kullanılan ileri düzey teknikler sayesinde göz kayması tedavisi mümkün olmaktadır. Her iki gözün aynı anda farklı yönlere bakması halk arasında şaşılık olarak bilinir. Şaşılık yani göz kayması probleminin birçok nedeni bulunur. Bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken ilk husus genetik yatkınlıktır. Daha sonra ise çevresel koşullara dikkat edilir.

Özellikle hamilelik döneminde yaşanan sıkıntılar göz kaymasına neden olur. Bunun dışında göz derecesi yüksek kişilerde ve göz merceğinin giderek matlaşması da göz kaymasına sebebiyet verir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurularak zamanında hekime başvurmak gerekir. İhtiyaca göre en doğru göz kayması tedavisi uygulanır.

Göz Kayması Ameliyatı

Gözün kayma durumuna göre göz kayması ameliyatı yapılır. Ameliyat ne kadar erken dönemde yapılırsa elde edilecek başarı oranı da o derecede artar. Aksi takdirde her ameliyatta istenilen sonuç elde edilemeyebilir. Bu durum beraberinde göz kayması problemini yeniden doğurabilir.

Göze yapılan cerrahi işlemler ile göz kaslarının hareketleri eşitlemeye çalışılır. Yani göz küresinin dışında bulunan kasların yapısı öncelikle incelenir. Ardından kaymanın önlenebilmesi için güçsüz olan göz kasları güçlendirilirken zayıf kaslar da yeniden güçlü hale getirilir. Bu durum hastanın yaşam kalitesini arttırdığı gibi sosyal ilişkilerini de olumlu etkiler.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Her hastaya göz kayması ameliyatı uygulanmaz. Özellikle erken dönemde fark edilen çocuk hastalara göz kaymasını engelleyecek gözlükler verilir. Göz kayması ameliyatı ise dışarıdan bakıldığı andan itibaren fark edilen ve ciddi sorunlara yol açan gözü kayan hastalara uygulanır. Amaç hastanın göz paralelliğini eşitlemek ve aynı yöne bakmasını sağlamaktır.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Birçok hastanın merak ettiği konulardan biri de göz kayması ameliyatı fiyatlarıdır. Göz kayması probleminden kurtulmayı isteyen hastalar yapılacak cerrahi müdahaleler ile sağlıklı bakışlara sahip olurlar. Ameliyat fiyatları şaşılık derecesine ve gözün kayma durumuna göre belirlenir. Ameliyat sonrası herhangi bir sürprizle karşılaşmak istemeyen hastaların öncelikle ameliyat fiyatları hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Hastaya özel planlanan göz kayması tedavisi tamamen şaşılığın boyutuna göre şekil alır. Bazı hastalarda gözlük kullanılarak ve kapama yöntemleri ile istenilen sonuç elde edilebilir. Bu nedenle göz sağlığı için gerekli taramalar özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Yapılan analizler doğrultusunda en doğru yönteme karar verilmelidir. Göz kaymasında tercih edilen diğer önemli tedavi şekli ise ameliyattır. Ameliyatta hastanın göz kasları güçlendirilir. Bu durum her iki gözün aynı hizada bakmasına imkân tanır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu