Gündem

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Cuma günü yurtiçinde Mayıs ayına ait tüketici güveni  bir önceki aya göre %3,6 oranında azalarak 77,3 puan olarak gerçekleşti. Tüketici güveni Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Cuma günü BİST100 endeksi % 0,14 değer kazanarak günü 1.451,84 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1,70 ile kimya, petrol, plastik, en çok kaybettiren ise bankacılık sektörü oldu. Usd/Try üçgensel sıkışmasını sürdürürken Cuma gününü hafif alıcılı kapattı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Hazine ve Maliye Bakanlığı yarın 2 tahvil ihalesi gerçekleştireceğini duyurdu. Buradaki talep kısa vadeli  tahvil faizleri üzerinde etkili olabilir. Borsada satış eğiliminin bu hafta devam edeceğini düşünüyoruz. Özellikle yurtdışı fiyatlamalarında  ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde hareketler gelişmekte olan ülkelerde para giriş çıkışları anlamında yakından takip edilecekken ABD 10 yıllık tahvil faizinde yükseliş beklentimiz sürüyor. Dolayısıyla yurtiçinden para çıkışlarının hızlandığı bir döneme girebiliriz.

ABD:  Cuma günü ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisi beklentilerin üzerinde 61.5 puan olarak açıklanırken son yılların en yüksek verisi olarak kaydedildi. İmalat sektöründe toparlamanın devam ettiği görülürken ABD’de ekonomisinde pozitif ivme devam ediyor. Diğer öncü göstergelerden olan hizmetler PMI verisi ise beklentilerin üzerinde 70.1 puan olarak açıklanırken sert yükseliş yaşandı. Korona virüs önlemlerinin gevşetilmesinin hizmetler sektöründe tekrar toparlama yarattığı izleniyor. ABD’de mevcut konut satışları beklentilerin altında 5.85 milyon adet olarak gerçekleşti. Son aylarda konut satışlarında gerilemenin olduğu görülmekte. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında altyapı paketine ilişkin teklifin  orta yol bulunması için 2,3 trilyondan 1,7 trilyon dolara düşürülebileceğini ifade ederken Geçen hafta Cumhuriyetçiler, Biden’ın 2,3 trilyon dolarlık teklifinin 568 milyar dolar düşürülmesini önermişti. Cuma günü gelen verilerin ardından dolar endeksinde alış görülürken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ise gerileme devam ederek % 1.61 seviyesine düşüş gerçekleşti.  ABD borsaları gününü karışık seyirle tamamladı.

Bugün ABD’de Fed üyelerinden Brainard ve Bostic’in konuşması takip edilecek.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde de büyümenin öncü göstergelerinden PMI verileri ön plandaydı. İmalat PMI verisi beklentilerin hafif üzerinde 62.8 olarak açıklanırken imalat sektöründeki toparlanmanın devam ettiği görüldü. Hizmetler PMI verisi beklentilerin üzerinde 55.1 olarak açıklanırken Haziran 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Avrupa borsaları gelen verilerin ardından günü alıcılı tamamlamıştı. Eur/Usd paritesi doların küresel bazda değerlenmesine karşın düşüş gösterirken Eur/Try ise  yatay bir seyir izledi. Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Euro Grubu toplantısında enflasyon konusunu görüştüklerini söylerken 2021 yılında enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu düşündüklerini yineledi. Lagarde, ekonomik toparlanmayla ilgili belirsizliklerin sürdüğüne işaret ederek, salgının bazı sektörler ve ülkelerde “izler” bırakacağını, belirsizlikler ve farklı hızda toparlanma nedeniyle ekonomileri destekleyen politikaların gelecek aylarda da devam etmesi gerektiğini belirterek tahvil alımlarının sona erdirilmesini tartışmak için çok erken olduğunu vurguladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde  veri akışı sakin.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1438 seviyesinin altında önce 1425 ve arkasından 1410 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1454 direncinin kırılması halinde önce 1468 ve arkasından 1477 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1541 seviyesinin kırılması halinde önce 1556 ve arkasından 1564 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1524 desteğinin altında önce 1515 ve arkasından 1495 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.3600 seviyesinin kırılması halinde önce 8.3075 ve arkasından 8.2475 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.4570 direncinin üzerinde önce 8.5165 ve arkasından 8.5845 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1870 seviyesinin altında önce 1863 ve arkasından 1855 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1889 direncinin kırılması halinde önce 1900 ve arkasından 1921 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ATATP ATP TİCARİ BİLGİSAYAR AĞI – Şirket paylarının halka arzında talepler 27 – 28 Mayıs’ta toplanacak.

#AKYHO AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG – Şirket tarafından 23,1 milyon TL sermayeli Nano Kimyasal Ürünler unvanlı şirketin kurulmasına karar verildiği açıklandı. Şirket tarafından 15 milyon TL sermayeli Salda Tarım unvanlı şirketin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#AKFGY AKFEN GMYO – Ocak – Nisan döneminde kira gelirlerinin euro bazında %61,6, TL bazında ise %113,3 oranında arttığı açıklandı.

#ASELS ASELSAN – JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun “AAA (Trk) / (Stabil Görünüm)” ve Kısa Vadeli Ulusal Notunun ise “A-1+ (Trk) / (Stabil Görünüm)’’ olarak belirlendiği açıklandı.

#BOBET BOĞAZİÇİ BETON – Şirket paylarının halka arzında talepler 26 – 28 Mayıs’ta toplanacak

#DERAS DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG – Şirket ile Consitex S.A. arasında devam eden marka tescil davasında Consitex S.A.’nın temyiz başvurusunun Yargıtay tarafından şirket lehine reddedildiği açıklandı.

#INVEO INVEO YATIRIM – Şirket iştiraki Finveo MN tarafından Karadağ Sermaye Piyasaları Otoritesine lisans güncelleme başvurusunun Avrupa Birliği regülasyonuna paralel, Piyasa Yapıcılık, Yatırım Danışmanlığı ve Portföy Yönetimi yetkisi alarak faaliyet kapsamının genişletildiği açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK – SOGEM tarafından düzenlenen, World Bank Group ,International Development Association kredili, Bakel / Senegal İhalesinde en iyi teklifin 1,8 milyon euro bedelle şirket tarafından verildiği ve sözleşme imzalandığı açıklandı.

#MERIT MERİT TURİZM / #NTHOL NET HOLDİNG – KKTC’de coronavirüs normalleşme adımları kapsamında 3 gece olarak izin verilen “Kapalı Devre Turizm” faaliyetlerinin süresi 4 gece 5 güne uzatıldığı, Charter sefer sayısının haftalık azami 4’ten 8’e yükseltildiği, Kapalı Devre Turizm faaliyetleri kapsamında açık olan casinolar vaka sayılarına bağlı olarak ülke genelinde 10 Haziran’da tamamen açılacağı belirtildi.

#OYLUM OYLUM SINAİ YATIRIMLAR – Şirket tarafından BIMAS ile Oylum markalı yeni bir ürünün Türkiye genelindeki tüm BİM mağazalarında satılması kapsamında anlaşma sağlandığı açıklandı.

#SASA SASA POLYESTER – Şirket tarafından yapılması planlanan İlave Polimer Cips ve Polyester Üretim Tesisleri ve Yardımcı Tesisler Kapasite Artışı projesi ile ilgili ÇED sürecinin başladığı medyada yer aldı.

#THYAO TÜRK HAVA YOLLARI – S&P tarafından şirketin 2015 yılında ihraç etmiş olduğu USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikalarının notunu B+ seviyesine düşürüldüğü açıklandı.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM – Şirketin Sputnik Light aşısı ile Çumakov Merkezi’nin geliştirdiği KoviVak coronavirüs aşısını Türkiye’de üretmek için görüşme halinde olduğu medyada yer aldı.

#ULUUN ULUSOY UN – Söke Un paylarının Şirket tarafından kısmen ya da tamamen satın alınması ya da Şirket bünyesinde birleştirilmesi için görüşmelerin başlatılması ve alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla gizlilik anlaşması imzalanması kapsamında, 275,6 milyon TL’lik sermaye değeri üzerinden bağlayıcılık içermeyen ilk teklifin Mediterra Capital Partners’a iletilmesi ve teklifin kabul edildiğinin açıklanması sonrası, nihai teklifin verildiği açıklandı.

#VESTL VESTEL – Şirketin %100 bağlı ortaklığı Vestel Ticaret’in Posco International Corporation ile 49 ülke için Daewoo markası lisansı altında televizyon ve beyaz eşya ürünlerinin geliştirilmesi, üretimi, satışı, pazarlaması ve dağıtımına ilişkin hakları kapsayan Marka Lisans Anlaşması imzaladığı açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu