Gündem

Haftaya zayıf veri akışı ile başlıyoruz

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,34 değer kaybederek günü 1.391,86 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 10,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,60 ve holding endeksi yüzde 1,72 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,60 ile KOBİ Sanayi, en çok kaybettiren ise yüzde 3,18 ile finansal kiralama, faktoring olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü Fransa hariç yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,37, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,12 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,35 değer kazandı. Fransa’da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,13 değer kaybetti. ABD borsaları haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,69 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,33 değer kazandı. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,06 değer kaybetti. Bugün, yurt içi piyasalarda sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann, İngiltere Merkez Bankası Başekonomisti Andy Haldane, FOMC üyelerinden Williams ve Quarles’in açıklamaları takibimizde olacak. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

 Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,34 değer kaybederek günü 1.391,86 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 10,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü Temel Atma Töreni’nde yaptığı açıklamada; ”Kanal İstanbul’a, İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, “Kendi sınıfında son teknolojiyle inşa edilen Ertuğrul Gazi gemisi, ihtiyaca göre Dörtyol veya Saros terminallerinde, günlük 28 milyon metreküp kapasitesiyle gazlaştırma işlemi yapabilecektir. Kendi bayrağımızla hizmet verecek Ertuğrul’un bir diğer özelliği de kamyon, tank ve gemilere doğrudan yükleme yapabilme kabiliyetine sahip olmasıdır” dedi.

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz saat 05.00’te başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelgeyi açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, AB Zirvesi’nde Türkiye başlığı altında kabul edilen kararların gereken adımları içermekten uzak olduğu ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye ekonomisinde 2021 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 20’ler civarında bir büyüme beklediklerini ifade etti. Bakan, “Aşılamada son haftalarda önemli bir ivmelenme söz konusu, bu durumun çok kısa sürede turizm başta olmak üzere hizmetler sektörüne canlanma getireceğini düşünüyorum” dedi.

ABD’de kişisel harcamalar Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2 düşüş ile beklentilerden daha az daraldı.  ABD’de açıklanan Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında 85,5 olarak kaydedildi ve piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımları altı ay daha uzattığını açıkladı.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD’de tam istihdamın gerçekleşmesi ve enflasyonun Fed’in hedeflediği seviyeye gelmesi durumunda 2022 sonunda Fed’in faiz artırmayı düşünebileceğini ifade etti.

Şirket Notları:

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş. (OSTIM): Şirket Kap’ta yapılan 04.05.2021 tarihli açıklamasında, Ankara’da faaliyet gösteren, ısı cihazları ve modüler su tankları imalatı yapan bir firma ile iştirak görüşmelerine başlanmasına ilişkin protokol imzalandığı ve protokol gereği işlemlerin 30.06.2021 tarihine kadar sonuçlandırılması gerektiği kamuoyuna duyurulmuştu.21.06.2021 tarihli Kap açıklamasında, Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan değerleme raporuna göre Şirketin piyasa değerinin 60.303.101 TL olarak hesaplandığı, Şirketin %50 hissesinin satın alınması için 27.500.000 TL’lik teklif verilmesinin uygun görüldüğü kamuoyuna duyurulmuştu. MEKSİS Mekanik Sistemler İmalat ve Mühendislik Sanayi Anonim Şirketi’nin (Şirket) %50 oranındaki hisselerin satın alınması için verdiğimiz teklif hissedar tarafından kabul edilmiştir. Bu çerçevede Şirket hisselerinin satın alınma süreci başlatılmış ve Rekabet Kurumu’na devir işleminin onaylanması talebiyle müracaatta bulunulmuştur. Satın alma bedelinin şirketin son açıklanan finansal tablolarındaki aktif toplamına oranı %9,55, şirketin kamuya açıklanan son yıllık finansal tablolara göre oluşan hasılat tutarına oranı %35,23 olan Şirketle 25 Haziran 2021 tarihi itibarı ile yapılan Sözleşme ile Şirketin %50 oranındaki hissesinin, hisse sahibinden devralınması karşılığında 27.500.000 TL nakden ödenmiş, hisse senetleri fiziken devralınarak ortaklar pay defterine işlenmiştir. Devir işlemi Rekabet Kurumu’nun izin vermesi şartına bağlanmış olduğundan hisse devri için nakit ödenen tutar üzerine blokaj konulmuştur. Şirketin diğer %50 oranındaki hissesini satın alan Fırat Life Yatırım İnşaat A.Ş. ile Hissedarlar Sözleşmesi imzalanmış ve Şirketin yönetimine ilişkin esaslar belirlenmiştir. Ayrıca Fırat Life Yatırım İnşaat A.Ş., Şirketimiz adına devir işlemini Rekabet Kurumu’nun onaylamaması halinde, devre konu hisse senetlerini alacağına dair taahhüt vermiştir.

ALARKO HOLDİNG A.Ş. (ALARK): Bağlı Ortaklığı Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis İşletme ve Ticaret A.Ş. 16 MWe/24.1 MWp lisanslı bir Güneş Enerjisi Santralı’na sahip özel amaçlı şirketin hisselerinin % 100’ünü devralmak üzere hisse sahipleriyle münhasıran bir ön anlaşma imzalamıştır. İncelemeler sonucunda hisse alımı konusunda hisse sahipleriyle mutabakat sağlanması durumunda, söz konusu özel amaçlı şirketin hisseleri gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını müteakip devir alınacaktır.

ÖZERDEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (OZRDN): Şirket Yönetim Kurulu 25.06.2021 Tarihinde Yatırımcı İlişkileri bölümü ve Kurumsal Yönetim komitesi hakkında, aşağıdaki kararı almışlardır. Sermaye Piyasası Kurulu`nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği`nin 11. maddesi gereğince, yatırımcı ilişkileri bölüm yöneticisi ve kurumsal yönetim komitesi üyesi olarak Naci Tamer Özerden, Sedat Berber, Derya Nuray Şahin ve İlknur Taşkıran ‘ın görev yapmasına, Bu görevlendirme sonrasında Yatırımcı İlişkileri Bölümü’nün Yatırımcı İlişkileri Yöneticisi Derya Nuray Şahin ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi: Naci Tamer Özerden ve Sedat Berber Yatırımcı İlişkileri Personeli: İlknur Taşkıran’ dan oluşmasına Şirket “Kurumsal Yönetim Komitesi” üyeliklerinin aşağıdaki şekilde belirlenmesine Kurumsal Yönetim Komitesi’nin üç üyeden oluşmasına Başkanlığına Sayın Naci Tamer Özerden ‘ın ve üyeliklere Sayın Sedat Berber ve Sayın Derya Nuray Şahin’ in getirilmesine; Toplantıya katılanların Oy birliği ile karar verilmiştir.

RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (RHEAG): 25.03.2021 tarihinde yaptığı özel durum açıklamasında belirtildiği üzere; yapılan incelemeler sonucu çevre dostu teknoloji alanında yatırım yapılabilir nitelikte bulunan ve projeyi gerçekleştirmek amacıyla Laska Teknoloji A.Ş.’ne 500.000 USD bedelle ve şirketin %5,55’ine kadar oranda iştirak edilmesine karar verildiği açıklanmıştır. Şirketin 25.06.2021 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında sermaye artırım kararı alımmış ve rüçhan haklarından feragat eden ortaklar olmuştur. Şirket, 25.06.2021 tarihli ve 2021/ 10 sayılı Yönetim Kurulu toplantısında rüçhan haklarından feragat eden diğer ortakların da bu haklarının kullanım kararı alınmış ve şirkete olan 500.000 USD ve %5,55 olan taahhüt Yönetim Kurulu kararıyla 750.000 USD ve %7,50’ine kadar yükseltilerek iştirak edilmesine karar verilmiştir. Sermaye artırımının gerçekleştirilerek pay alımının tamamlanması tarihinde şirket sermayesi, edinilen pay tutarları gibi bilgileri içeren açıklama “finansal duran varlık edinilmesi” başlığı altında ayrıca yapılacaktır.

PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PRKME): Şirket bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin mevcut durum itibariyle linyit madenciliği faaliyetlerini rödovans usulüyle yürüttüğü Konya ilinin Ilgın İlçesi’nde yer alan ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na ait 1247 sicil numaralı IV. Grup (B) maden işletme ruhsatının 1 Temmuz 2022 tarihinde sona erecek olan süresi Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Haziran 2026 tarihine kadar uzatılmıştır.

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE): Sermayesinde, beheri 1,00-(Bir) TL değerinde 200.000 Adet C Grubu ve 1.800.000 Adet D Grubu olmak üzere, toplam 2.000.000 Adet pay karşılığı %1 oranında paya sahip olduğu 200.000.000 TL ödenmiş sermayesi bulunan Asaf 3 İstanbul Gayrimenkul ve Ticaret Anonim Şirketi paylarına ilişkin olarak; İttifak Holding A.Ş. bağlı ortaklığı Seha İnşaat Mühendislik Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin Şirket sermayesinde sahip olduğu, beheri 1,00-(Bir) TL değerinde 4.600.000 Adet C Grubu ve 41.400.000 Adet D grubu payların Şirket tarafından satın alınmasına, Pay devrine konu Asaf 3 İstanbul Gayrimenkul ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Esas Sözleşmesinin 8.maddesi hükmü gereğince; SPK lisansına sahip bağımsız değerleme firmalarına yaptırılan değerleme çalışmaları sonucu, Aday Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş.firmasının tespit ettiği 493.812.507 TL (Dört Yüz Doksan Üç Milyon Sekiz Yüz On İki Bin Beş Yüz Yedi Türk Lirası), C&Ç Bağımsız Denetim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş. firmasının tespit ettiği 520.230.460 TL (Beş Yüz Yirmi Milyon İki Yüz Otuz Bin Dört Yüz Altmış Türk Lirası) ve Bizim Menkul Değerler A.Ş. firmasının tespit ettiği 505.859.116 TL (Beş Yüz Beş Milyon Sekiz Yüz On İki Bin Beş Yüz Yedi Türk Lirası) değerlerinin referans alınmasına, Değerleme firmaları tarafından üç farklı değer tespit edildiği için, bu değerlerin aritmetik ortalaması olan 506.634.025 TL (Beş Yüz Altı Milyon Altı Yüz Otuz Dört Bin Yirmi BeşTürk Lirası) değerinin toplam şirket değeri olarak dikkate alınmasına ve bu toplam Şirket değeri üzerinden, pay devrine konu 4.600.000 adet C grubu ve 41.400.000 adet D grubu olmak üzere toplam 46.000.000 adet payın devir bedeli olarak tespit edilen 116.525.826 TL değer üzerinden uygulanacak, %20 oranında hisse devir bedeli iskontosu sonrası bulunan 93.220.661 TL toplam hisse devir bedeli karşılığında İttifak Holding A.Ş. bağlı ortaklığı Seha İnşaat Mühendislik Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den satın alınmasına, Devir bedeli olan 93.220.661 TL ‘nin Şirket hakim ortağı İttifak Holding A.Ş.’den olan ilişkili taraf finansal alacak tutarımızdan mahsup edilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.

İZMİR DEMİR ÇELİK SANAYİ A.Ş. (IZMDC): 11.02.2021 tarihinde yapılan özel durum açıklamasında İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin halka arzına ilişkin çalışmaların devam etmekte olduğu, henüz bağlayıcı karar alınmamasına karşın, çalışmaların hızlandırılması adına İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin,Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile “Halka Arz Aracılık ve Danışmanlık Hizmetleri Verilmesine İlişkin Yetkilendirme Sözleşmesi” imzaladığı belirtilmişti. İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu’nun 25.06.2021 tarihli toplantısında; danışman aracı kurum olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)’nın değerlendirmesi de dikkate alınarak, İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. finansal tabloları ve güncellenen mevzuat çerçevesinde yapılan değerlendirmeler ile halka arza ilişkin mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin halka arzı için gerekli şartların oluşmadığına ve bu sebeple söz konusu halka arz’dan şartların daha uygun olduğu bir dönemde yapılmak üzere şu an için vazgeçilmesine karar verilmiştir.

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. (PETKM): Şirket Yönetim Kurulu çeşitli kararları ile Şirket’in STAR’ın sermayesinde %18 oranında dolaylı hissedar olmasını teminen, SOCAR Türkiye ile 720.000.000 USD tutarında bir Hisse Satış Sözleşmesi (“HSS”) imzalanmasına; hisse devir bedelinin üç eşit taksitte ödenmesine; son taksidin en geç 30 Haziran 2021 olarak belirlenen Kapanış tarihinde hisse devri ile eş zamanlı olarak yapılmasına ve hisse devri ile ilgili gerekli tüm aksiyonların alınmasına karar vermiş idi. Ancak, tüm dünyada etkisini sürdüren pandemi (küresel salgın) ve piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisi ve bu gelişmeler sebebiyle STAR’ın finansman sözleşmeleri tahtında proje tamamlanma tarihinin henüz gerçekleşmemiş olması nedeniyle, Kapanış tarihinin en geç 03.01.2022 tarihine kadar ertelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiş ve bu husus ile ilgili SOCAR Türkiye ile mutabakata varılarak Sözleşme bu doğrultuda tadil edilmiştir.

GÜLER YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (GLRYH): Şirket 15.02.2021 tarihli özel durum açıklamasında yer verildiği üzere, 5.000.000 TL başlangıç sermayeli ve Şirketin %49,98 oranında pay sahibi olduğu A1 Portföy Yönetimi A.Ş.’nin kuruluş işlemleri 25.06.2021 tarihi itibarıyla tamamlanmış ve tescil edilmiştir.

NET HOLDİNG A.Ş. (NTHOL): K.K.T.C. Bakanlar Kurulu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin Corona Virüs (Covid-19) hakkında almış olduğu ve Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmasına karar verilen ek tedbir kararları ve istisnaları çerçevesinde; vaka sayılarındaki düşüşle orantılı bir şekilde alınan tedbirleri kademeli olarak azaltmaya devam etmektedir. Bu gelişmeler doğrultusunda “Kapalı Devre Turizm” faaliyetlerinin süresi 4 Gece 5 Gün olarak devam etmekte olup, yine bu doğrultuda kullanılacak olan Charter sefer sayısı haftalık azami 11’dir. Charter seferler ile ülkeye gelip 5 günden fazla kalacak kişiler 5. Gün testlerini yinelemeleri kaydı ile kalış sürelerini uzatılabileceklerdir. Kapalı otel turizmine girmek isteyen ve tarifeli uçak ile gelecek çift aşılı kişilerin el bilekliği ile kapalı otel turizmi yapan otellere gidebileceklerdir. Ayrıca Kurban Bayramı dolayısı ile düzenlenmesi talep edilen ek charter seferler Sağlık Bakanlığı’nın iznine tabi olacaktır.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu