Gündem

İmalat Sanayi PMI, Haziran’da yeniden eşik değer 50,0’nin üzerine çıkarak 51,3 oldu

ISO PMIHaziran’da bir önceki aya göre 2,0 puanlık (%4,1) artış ile 51,3’e yükseldi. Covid-19 salgının etkilerinin derin şekilde yaşandığı Nisan 2020’de 15 puan düşüşle 33,4’e gerileyerek sert bir şekilde daralma yaşayan PMI Mayıs 2020’de bir miktar toparlanarak 40,9’a yükselmişti. COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek için uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesi, Türk imalat sektörünün ikinci çeyrek sonunda büyüme bölgesine geri dönmesinde etkili oldu. Hem üretim hem de yeni siparişler Haziran’da artış gösterdi. Yurt dışından alınan yeni siparişlerde ise Ocak ayından beri en güçlü artış kaydedildi. Mayıs’ta 49,3 olarak ölçülen manşet PMI, Haziran’da 51,3 olarak gerçekleşti ve eşik değerin üzerine çıktı. Bazı firmalar, ham madde temininde yaşanan zorlukların üretimde daha yüksek oranlı artışı engellediğini bildirdi. Tedarikçilerin teslimat süreleri Haziran’da yine belirgin bir şekilde arttı, ancak bu artış geçen yılın Eylül ayından beri en ılımlı düzeyde gerçekleşti.

En son yayımlanan verilere göre reel sektör güven endeksi Haziran’da bir önceki aya göre 2,7 puanlık artış ile 113,0 seviyesine ulaştı.

 

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı, Merkez Bankası’nın imalat sanayi sektöründe çalışan işyerlerine her ay uyguladığı İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen cevaplara göre hazırlanıp yayımlanmaktadır. Haziran’da imalat sanayi kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 1,3 puanlık artış ile %76,6 olarak açıklanmıştır.

 

Rapor için tıklayınız.

https://www.bmd.com.tr/page/rapor_detay/4922/imalat-sanayi-pmi–haziran-2021.htm

Kaynak BMD
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu