Gündem

İndirim zor

İndirim Zor

Haftanın ilk işlem günü yurt içerisinde Haziran ayı enflasyon verileri takip edildi. TÜFE verisi piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşerek aylık %1.94 ve yıllık bazda ise % 17.53 oranında artış kaydetti. TÜFE verisinin yanında çok daha önemli gördüğümüz ÜFE tarafında da yükseliş hız kesmiyor. Piyasa beklentisi %40 seviyesine yaklaşan bir ÜFE olmasına karşılık verinin aylık %4.01 ve yıllık bazda %42.89 seviyesinde artış kaydettiğini takip ettik. Bu veriler eşliğinde TÜFE iki yılın en yüksek seviyesine yükselirken ÜFE-TÜFE makası ise tarihin en yüksek seviyesini görmüş oldu. Enflasyon verisi şüphesiz TCMB’nin politikasını belirleyen en önemli unsur. Mevcut şartlarda özellikle ÜFE’de oluşan sert yükselişin devam ediyor oluşu TÜFE’de geri çekilmeleri desteklemeyecek gibi gözüküyor. Bu durumda TCMB’nin faiz indirimi hamlesine ilişkin beklentiler zayıflıyor. Hatırlatmak gerekirse; geçtiğimiz hafta yerli yatırımcılar ile toplantı yapan TCBM, sıkı duruşun devamına ilişkin vurgu yapmış ve Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşün üçüncü çeyreğin sonu, dördüncü çeyreğin başı gibi olacağını belirtmişti. Mevcut enflasyon verilerini baz aldığımızda ve elektrik/doğal gaz zamlarını değerlendirmeye kattığımızda TÜFE’de son çeyrekte TCMB’nin beklentisi doğrultusunda bir geri çekilmenin oluşması zor görünüyor. Tüm bu gelişmelere ek olarak FED’in gevşek para politikalarını revize etmeye yönelik sözlü yönlendirmeleri ve gelişmekte olan ülkelerin sıkı para politikalarına ağırlık vermeye başladığı bir ortamda TCMB’nin son çeyrekte faiz indirimine gideceğine yönelik beklentilerin bir hayli azalması oldukça normal. Küresel tarafta ise Haziran ayına ilişkin Euro Bölgesi hizmet PMI verileri takip edildi. Verinin Mayıs ayına kıyasla Haziran ayında 55.2’den 58.3 seviyesine yükselerek 2007 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşıldı.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

VBT Yazılım A.Ş.’nin halka arzında 6 Temmuz Bugün talep toplamanın son günü.

Asya hisse senetleri Salı günkü işlemlerde Avustralya Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde karışık seyretti. Japonya’da Nikkei 225 ve Topix Endeksleri yükselirken, Güney Kore Kospi de kazanımlara eşlik etti.Çin ana karasında ise endeksler düşüyor. Shenzen ve Şanghay Bileşik Endeksleri gerilerken ,Hong Kong’da Hang Seng Endeksi, de geriledi.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, OPEC+ Bakanlar Komitesi’nin dünkü toplantısının yapılan ön görüşmelerde bir uzlaşma zemini sağlanamaması nedeniyle iptal edildiğini ve yeni toplantı için bir tarih belirlenmediğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden yönetiminin kesilen OPEC+ görüşmelerinde bir uzlaşmaya varılması için bastırdığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın bankacılık gözetim, denetiminden sorumlu ismi Andrea Enria, sermaye yedeklerini en azından 2022 yılına kadar kullanma konusunda bankalara sağladıkları esnekliğe bağlı kalmayı planladıklarını söyledi.

Almanya, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Portekiz, İngiltere, Kuzey İrlanda, Rusya, Hindistan ve Nepal’e uyguladığı seyahat kısıtlamalarını 7 Temmuz’dan itibaren kaldırıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19’a karşı önlem olarak kullanılan yüz maskelerinin artık bir zorunluluk olmayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “İkinci çeyreğe ilişkin öncü göstergeler baz etkisinin de devreye girmesiyle yıllık yüzde 20 civarında bir büyümeye işaret ediyor” dedi.

Deutsche Bank, gelişmekte olan ekonomilerin global ekonomi için önemini dikkate alarak 21 gelişmekte olan ülke para birimini izleyecek kur endeksleri oluşturduğunu duyurdu.

Avustralya Merkez Bankası(RBA), faiz oranında bir değişikliğe gitmedi.

AC Asia ex, Japan % – 0,17 satıcılı

S&P 500 % 0,00

Euro Stoxx 50 % 0,01 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu