Gündem

Jeopolitik riskler ve Fed

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
19:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Bullard’ın Konuşması    
19:15 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Jeopolitik riskler ve petrol yükselişte”

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artmasıyla birlikte Asya borsaları yeni haftaya satışlarla başlarken, petrol fiyatları yükselişini sürdürdü.

Japonya’da düşüş 2%’nin üzerine çıkarken, Hong Kong’da 1,25%, Çin’de 0,63% civarında kayıplar izlendi. ABD vadelilerinde ise yataya yakın bir seyir oluştu. Dolar endeksi haftaya düşüşle başlasa da, açılış sonrası kayıplarını hızla toparladı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,956% bölgesinde seyrederken, ons altında sınırlı düşüş izlendi.

Cuma gününden bu yana Batı ve Rusya arasındaki karşılıklı açıklamalar gerilimi tırmandırdı. ABD Başkanı ve Ukrayna Devlet Başkanı’nın görüşmeleri ardından diplomasi mesajı çıksa da, Ukrayna’nın ABD’den mühimmat alması, Almanya’dan yapılan açıklamalar gerilimi gözler önüne serdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Rusya’nın bu hafta Ukrayna’yı işgal edebileceğini açıkladı. Sıcak savaş riskinin artmasıyla birlikte piyasalarda risk iştahı da önemli ölçüde geriledi.

Rusya birçok kez Ukrayna’yı işgal etme gibi bir planı olmadığını açıklasa da, Batı hala Devlet Başkanı Putin’in niyetinden emin değil.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Jeopolitik riskler ve Fed”

Hafta boyunca takip büyük ölçüde takip edeceğimiz başlıklar Fed’e yönelik beklentiler ve Ukrayna – Rusya arasındaki gerilim olacak. Fed’in Mart ayında 50 baz puan faiz artırım ihtimali ana senaryo haline gelirken ve piyasa bu duruma adapte olmaya çalışırken, bu kez artan jeopolitik riskler risk iştahını geriletti.

ABD’den Rusya’nın bu hafta Ukrayna’yı işgal edebileceği yönündeki açıklamalar ardından piyasada temkinli bir yaklaşım görülüyor. Hafta boyunca bölgeden gelebilecek haberler takip edilecek.

“Lagarde ve Bullard konuşacak”

St. Louis Fed Başkanı Bullard bugün bir televizyon kanalında para politikalarına ilişkin açıklamalar yapacak. Bullard’ın bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunuyor, dolayısıyla görüşü önemli olabilir.

Avrupa Merkez Başkanı Lagarde ise Avrupa Merkez Bankası yıllık raporunun sunumunda konuşma gerçekleştirecek. Lagarde geçen hafta normalleşme sürecinde aceleci olmayacaklarını belirtmişti. Ancak enflasyon ABD’de olduğu gibi Euro Bölgesi’nde de önemli bir risk olmaya devam ediyor.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu