Gündem

Kritik zirve, kritik hafta

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00  TRY  Cari Hesap (USD) (Nis)  -2,20B  -3,33B
12:00 EUR Sanayi Üretimi (Aylık) (Nis) 0,4% 0,1%
16:00 GBP BoE Başkanı Bailey Konuşması    
  TRY Biden – Erdoğan Görüşmesi    

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

NATO Zirvesi / Biden – Erdoğan Görüşmesi / Fed – TCMB – BoJ Faiz Kararları / Yellen Bütçe Sunumu

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,50 Seviyesi Altında Kalıcı Olacak (mı)?

Haftanın Konuşmaları

16 Haziran Çarşamba Saat 21.30 Fed Başkanı Powell

Kritik Zirve, Kritik Hafta…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 175,884,297 – tedaviye pozitif cevap veren 121,719,309 – ölü sayısı 3,799,884 kişiye ulaşmıştır.

Piyasanın enflasyon algısı güvercin duruşa geçerken, bu hafta Fed faiz kararı ve Başkan Powell’ın yapacağı konuşma ana gündem olacaktır. Powell’ın konuşmasında enflasyonun geçici olduğu ve Fed’in genişleyici politikalarının pandemi sürecinden devam etmesi gerektiğini ve varlık alımlarında azaltma için erken olabileceğine ilişkin sinyaller vermesi beklenebilir.

Enflasyon adaptasyonu ile ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,50 altında kalıcı olurken, bu hafta Fed faiz kararı ve Powell açıklamaları ile bu durum netleşecektir. Fed kararına kadar %1,40 – %1,50 bölgesinde hareket beklenirken, %1,50 üzeri kalıcılık için Fed ve enflasyon kaynaklı katalistler gerekmektedir.

G7 zirvesi sonrasında ABD Başkanı Biden açıklamalarda bulundu;

 • Çin hakkında birçok önlem var. Ben tatmin oldum
 • Biz aslında Çin ile değil, otokratlarla, dünyadaki otokrat hükümetlerle, hızla değişen 21. yüzyılda demokrasilerin onlarla rekabet edip edemeyeceği yarışı içindeyiz.
 • İş birliği yapabileceğimiz alanlarda yapacağız, anlaşamadığımız yerlerde ise bunu açıkça söyleyeceğim ve tutarsız eylemlere karşılık vereceğiz.

Asya piyasaları haftaya yatay başlarken, fiyatlama dinamikleri haftanın en önemli gelişmesi olan Fed toplantısını beklemektedir.

Elon Musk, Tesla’nın temiz enerji kullanılmış kripto paraları kabul edebileceği açıklarken, kripto para varlığının yüzde 10 tutarını likidite kaynaklı olarak sattığını açıklamıştır.

Türk varlıkları için ana gündem Biden – Erdoğan görüşmesi olurken, 5 yıllık CDS 400 seviyesi altında kalıcılık ile 371 seviyesinde görüşmenin sonuçlarını beklemektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • Biz kendi sınırlarımızı korurken, NATO’nun sınırlarını da koruyoruz
 • Biden ile bizim göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak ve birinci derecede Türkiye-Amerika ilişkilerini masaya yatırmamız gerekiyor.
 • Görüşme alanımız çok geniş. Beklentimiz, amasız yaklaşımı ABD’den görmek.
 • Birçok dedikodular vesaire içeride dışarıda oldu, bunları geride bırakıp, neler yapabiliriz, neler yapacağız bunları konuşmamız lazım. Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan’ı unutturacak adımları da atmış oluruz.
 • Savunma sanayisine yönelik birçok masa üstünde kalan konular var. Bunların da en önemlisi F-35 konusudur. Bu konuda Türkiye maalesef ahdini yerine getirdiği halde ahdini yerine getirmeyen, sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır.
 • Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz nokta 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış vaziyetteyiz.

Bu çerçevede yakın zamanda en büyük ticaret ortaklarımızın başında gelen Çin’le çok önemli bir anlaşmayı yaptık. Daha önce Çin’le 2,4 milyar dolarlık bir swap anlaşmamız zaten vardı. Şimdi bu rakamı 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk. Tabii bu, 46 milyar Türk lirası, Çin olarak da 35 milyar yuana karşılık gelen 6 milyar dolarlık bir anlaşmayı böylece gerçekleştirmiş olduk.

Tabii bu Türkiye’nin son zamanlardaki çok ciddi bir sıçraması oldu. Bazı, malum kendilerine göre Merkez Bankasının döviz rezervi düşüyor. Bundan dolayı zil takıp oynayanlar var. Onların bu oyunlarını da bozmuş oldu. Zira 100 milyar dolarla inşallah şimdi Başbakanlığım döneminde 135 milyar dolara kadar çıkmıştık. İnşallah bu tırmanış şimdi yeniden başlıyor ve bu tırmanışı da devam ettireceğiz.

Hafta genelinde takip edilecek başlıklar;

 • NATO Zirvesi ve Biden – Erdoğan Görüşmesi
 • Fed Faiz Kararı: Fed faiz kararını 16 Haziran Çarşamba günü saat 21.00’de açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz faiz oranında herhangi bir değişiklik olmaması yönündedir. Faiz kararı sonrası saat 21.30 Fed Başkanı Powell konuşmasını yapacaktır. Konuşmasında enflasyonun geçici olduğu temasına vurgu beklerken, varlık alımlarına ilişkin sinyaller gelmesini bekliyoruz.
 • TCMB Faiz Kararı: TCMB faiz kararını 17 Haziran Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz %19 politika faizinde herhangi bir değişiklik olmaması yönündedir. TCMB’nin enflasyona odaklı para politikasında sıkı duruş mesajı verip vermeyeceğini izleyeceğiz.
 • ABD Hazine Bakanı Yellen, 2022 Federal Bütçe Sunumu
 • BoJ Faiz Kararı: BoJ faiz kararını 18 Haziran Cuma  günü açıklayacaktır. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz  faiz oranında herhangi bir değişiklik olmaması yönündedir.

Fiyatlama dinamikleri;

 • S&P500 endeksi 4241 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 4150 üzerinde kalıcılık pozitif olabilir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,4619 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,3429 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1,2100 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 90 seviyesinde hareket sürmektedir. (psikolojik algı 90 seviyesi üzeri veya altı!)
 • Altın $1862 ile $1900 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir.  
 • Gümüş $27.85 seviyesi ile $28 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 66.88 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8,4012 seviyesi ile 8.50 seviyesi altında hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 373.60 ile 400 seviyesi altında hareket etmektedir. 

 

Hedef Fiyatlara Göre Olası Hisse Fiyatı Performanslar

***Tabloda hisse senetlerinin Bloomberg terminalinden alınan hedef fiyatlar gösterilmiştir. Hedef fiyat ile önceki gün kapanışı karşılaştırılarak aşağı veya yukarı yön % olarak belirtilmiştir. Kapanış fiyatı veya hedef fiyat değiştikçe yukarı veya aşağı potansiyel değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda hedef fiyat, cari fiyatın altında kalabilir. Belirtilen hedef fiyatlar kesinlikle GCM Yatırım Araştırma hesaplaması veya görüşü değildir. Paylaşım amacı genel piyasa eğilimini belirtmek için yapılmış olup kesinlikle al/sat/tut tavsiyesi değildir.

Türkiye tarafında corona virüsü toplam vaka sayısı 5,330,447 kişiye çıkarken, ölü sayısı 48,721 kişiye ulaşmıştır. Toplam test sayısı 57,004,499 kişiye ulaşırken, günlük hasta sayısı (454) 500 kişi altında bulunmaktadır.

Toplam Yapılan Aşı Sayısı             : 33.762.481

1.Doz Uygulanan Kişi Sayısı         : 20.062.475

2.Doz Uygulanan Kişi Sayısı         : 13.700.006

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu